Specjalne udogodnienia w pociągach dla Pomorza Zachodniego; pomogą fundusze europejskie

Szersze fotele dla kobiet w ciąży, wydzielone miejsca dla osób ze spektrum autyzmu, więcej stanowisk na rowery, poszerzone drzwi, fluorescencyjne piktogramy – to tylko niektóre z nowości w pociągach zamówionych przez Województwo Zachodniopomorskie – poinformował Urząd Marszałkowski. Zakup nowych składów o wartości ponad 130 mln zł w 85 proc. zostaną sfinansowane ze środków unijnych.
Zarząd województwa zachodniopomorskiego podpisał umowę z NEWAG SA na dostawę czterech nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Kontrakt opiewa na ponad 130 mln zł. Dofinansowanie z funduszy europejskich wyniesie do 85 proc. wartości zamówienia. Pojazdy mają pojawić się na torach do listopada 2025 r.

„Mamy najnowocześniejszą w Polsce flotę do obsługi regionalnych przewozów kolejowych, a realizowane teraz zamówienie potwierdza naszą pozycję lidera” – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa Olgierd Geblewicz. „Kupujemy pojazdy, które mają być nie tylko niezawodne, bezpieczne, wygodne, ale też posiadać udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami” – dodał.

Jak podało biuro prasowe urzędu składy będą przystosowane do jazdy dwukierunkowej, z prędkością eksploatacyjną min. 160 km/h i wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, klimatyzację, wi-fi, dwie toalety oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. W pojazdach zaplanowano 154 stałe miejsca siedzące, 36 uchylnych oraz 273 miejsca stojące, a także 16 stanowisk do przewozu rowerów. Wcześniej standardem było 10 miejsc. W przedsionkach będą kosze do segregacji odpadów, a w środkowych członach pojazdu zaprojektowano podwójne drzwi, żeby łatwiej wsiadało się z wózkiem czy rowerem. Ta przestrzeń będzie oznaczona fluorescencyjnymi piktogramami, by wejścia były dobrze widoczne również po zmroku.
Nowością w tych pociągach będzie 16 szerszych miejsc przeznaczonych np. dla kobiet w ciąży. Poszerzone fotele poprawią komfort podróży również osób z niepełnosprawnościami. W przedniej części składu zaprojektowano wydzielone, podwyższone miejsca dla osób ze spektrum autyzmu. Na szybach będzie specjalna okleina, a na blacie stolika gra planszowa o stonowanej kolorystyce. Obsługa pojazdu będzie miała też możliwość przygaszenie świateł w tej części pojazdu. To ma zapewnić komfort podróży, spokój, wyciszenie.
Pojazdy, których właścicielem jest samorząd województwa, są użytkowane przez POLREGIO. Pociągi wyruszają w trasę nawet 270 razy dziennie. W 2022 roku z usług kolei regionalnych na Pomorzu Zachodnim skorzystało przeszło 7,5 mln osób.


 

Źródło: PAP MediaRoom