Niezapomniane widowisko teatralne dla wszystkich, z uwzględnieniem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

W lipcu mobilna scena Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, w postaci niebiesko-białego namiotu cyrkowego, ponownie wyrusza w podróż, niosąc ze sobą niezapomniane widowisko. Głównym spektaklem, który zostanie zaprezentowany dziewięciokrotnie, jest „Jak przestałem być idealny”, koprodukcja Instytutu Teatralnego oraz Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21. Objazd rozpocznie się trzema pokazami w miejscowości Dobre, województwo mazowieckie. Następnie spektakl zawita do Brześcia Kujawskiego, Kowala województwa kujawsko-pomorskiego oraz Wilczyna województwa wielkopolskiego.
W trakcie tego muzycznego spektaklu na żywo, pytania o odmienność i różnorodność przeplatają się z wyczynami akrobatów, a humor z refleksją na temat drogi, którą czasami musimy pokonać, aby zaakceptować samych siebie. Spektakl jest również połączony z warsztatami teatralnymi, podczas których uczestnicy, inspirując się przedstawieniem, będą mogli rozwijać swoją kreatywność.
Reżyserią „Jak przestałem być idealny” zajęły się Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk oraz Justyna Wielgus. Spektakl czerpie inspirację zarówno z mitu o Ganeśi, hinduskiego bóstwa z głową słonia, jak i z prawdziwej historii Josepha Merricka, znanego również jako człowiek-słoń. W przedstawieniu biorą udział artyści cyrkowi, aktorzy dramatyczni, muzycy oraz aktorzy Teatru 21, co sprawia, że publiczność i artyści zostają połączeni w jedną wspólną teatralno-cyrkową opowieść. W ramach spektaklu zostaje odkryta historia odmienności, w której bohater musiał zmierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito, tworzymy świat, gdzie jest miejsce dla każdego, a różnorodność staje się wartością.
Warsztaty teatralne, które towarzyszą spektaklowi, pozwolą uczestnikom wyruszyć w podróż dookoła świata, inspirować się opowieściami Ganeśi i Josepha Merricka, tworzyć ciekawostki oraz własne historie, a także rozwijać umiejętności cyrkowe. Warsztaty będą prowadzone przez aktorów, artystów sztuki cyrkowej oraz pedagogów teatru.
Na inaugurację tegorocznego objazdu spektaklu „Jak przestałem być idealny” zapraszamy we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Dobrem, województwo mazowieckie. Kolejne pokazy będą miały miejsce we współpracy z regionalną siecią z województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, do której należą: Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”, Gmina Kowal oraz Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, a także Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie. Wybrane pokazy będą posiadać tłumaczenie na język migowy, audiodeskrypcję oraz tłumaczenie na język ukraiński.
Zapisy na warsztaty oraz odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakle w Dobrem, Brześciu Kujawskim, Kowalu i Wilczynie odbywają się poprzez lokalne ośrodki kultury i urzędy.
Dla zainteresowanych istnieje również możliwość nieodpłatnego skorzystania z transportu autokarem z Warszawy i z powrotem (ul. Plac Defilad 1, odjazd o godzinie 16:15) na pokaz, który odbędzie się 4 lipca o godzinie 18:00 w Dobrem. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres rezerwacje@teatr21.pl z informacją o liczbie uczestników korzystających z transportu. Osoby korzystające z tego transportu otrzymają wejściówki na spektakl w autokarze.
Nie przegapcie tego wyjątkowego spektaklu, który nie tylko dostarczy wspaniałej rozrywki, ale także promuje wartości akceptacji i różnorodności. Bądźcie częścią tej wyjątkowej teatralno-cyrkowej podróży, która zapewni niezapomniane chwile i inspirację dla wszystkich.

Harmonogram:

Dobre
2 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
3 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
4 lipca 2023, godz. 12:00 | spektakl
4 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): Plac Targowy w Dobrem (ul. Poniatowskiego 9B)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу): Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, ul. Szkolna 3, czynne pn-pt w godz. 9-17, tel. 25 757 15 20
Brześć Kujawski
6 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
7 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją i PJM
8 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): boisko przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (ul. Stary Brześć 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу): recepcja BCKiH Wahadło w Brześciu Kujawskim, ul. Kolejowa 44, wt-pt w godz. 10-18, sb w godz. 9-17, nd w godz. 10-18, tel. 54 231 06 61
Kowal
9 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
10 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
11 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): boisko boczne na Stadionie Miejskim w Kowalu (ul. Dobiegniewska 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу): Szkoła Podstawowa w Kowalu, pn-pt w godz. 7-15, tel. 54 284 11 59
Wilczyn
12 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
13 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
14 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): boisko przy Szkole Podstawowej w Wilczynie (Wilczogóra, ul. 700-lecia 14)


 

Źródło: instytut teatralny