USA: Powstał prototyp okularów asystujących dla osób niewidomych i słabowidzących

Nowe „Okulary asystujące” stworzone przez studentów inżynierii komputerowej na California State University w Fullerton oferują obiecującą technologiczną pomoc dla osób z upośledzeniem wzroku. Opracowany prototyp, wykorzystujący sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i rozpoznawanie mowy, umożliwia osobom niewidomym wykrywanie i identyfikowanie codziennie używanych przedmiotów. To innowacyjne rozwiązanie może być cennym uzupełnieniem dla psów przewodników i białych lasek.
Okulary asystujące zostały zaprojektowane we współpracy z Dayle McIntosh Center for the Disabled w Anaheim, a ich twórcy – absolwenci klasy 2023: Jeremy Chang, Abel Desoto i Rodney Nobles – otrzymali wsparcie od Kirana George’a, profesora inżynierii komputerowej.
Prototyp składa się z lekkiej oprawki okularowej wykonanej przy użyciu technologii druku 3D. Oprawka zawiera kamerę, czujnik odległości oraz głośnik przewodzenia kostnego, który pozwala na zachowanie otwartego przewodu słuchowego. Dzięki temu rozwiązaniu dźwięki są wzmacniane poprzez wibracje bezpośrednio na kościach głowy.
Jak działa ten innowacyjny gadżet? Kamera w okularach rejestruje obraz i określa odległość między użytkownikiem a obiektem. Na przykład, osoba niewidoma może wykorzystać okulary do znalezienia krzesła lub ławki do siedzenia, a także do zlokalizowania schodów. Okulary asystujące są niezastąpione w sytuacjach, gdy nie jest dostępny pies przewodnik czy biała laska.
Twórcy postanowili wykorzystać tańsze komponenty, łącząc okulary z plecakiem, w którym umieścili komponenty komputerowe, źródło zasilania, mikrofon oraz czujnik odległości. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest uniknięcie kolizji z innymi osobami lub przedmiotami.
W kolejnym roku akademickim, studenci pod kierunkiem profesora George’a będą kontynuować prace nad prototypem, dążąc do jego udoskonalenia i przeprowadzenia dalszych testów. Ich celem jest stworzenie ostatecznej wersji tego innowacyjnego urządzenia, które jeszcze bardziej usprawni codzienne życie osób z upośledzeniem wzroku.
Warto podkreślić, że „Okulary asystujące” nie mają na celu zastąpić tradycyjnych narzędzi, takich jak pies przewodnik czy biała laska, ale stanowią cenne uzupełnienie, które może zwiększyć niezależność i mobilność osób niewidomych.
Projekt został przeprowadzony we współpracy z Dayle McIntosh Center for the Disabled, co pokazuje, jak ważna jest integracja akademickich osiągnięć z potrzebami społeczności osób z niepełnosprawnościami. Działania takie, jak to, prowadzą do rozwoju innowacyjnych rozwiązań, które mają realny wpływ na życie osób z różnymi ograniczeniami.


 

Źródło: Fullerton.edu