Wybierasz się do sanatorium? Od 1 lipca wchodzi w życie ważna zmiana

Od 1 lipca 2023 roku skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Nowy system e-skierowań ma na celu ułatwienie pacjentom procesu składania i przechowywania skierowań, eliminując konieczność korzystania z tradycyjnych papierowych dokumentów. Teraz swoje e-skierowanie będzie można znaleźć w wygodny sposób na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mojeIKP.
Jedną z głównych zalet e-skierowań do sanatorium jest to, że pacjenci nie będą musieli obawiać się o zgubienie dokumentu. Każde e-skierowanie będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP, co umożliwi łatwe i szybkie odnalezienie skierowania w każdej chwili. Dodatkowo, pacjenci będą mieli możliwość śledzenia historii swoich e-skierowań zarówno na IKP, jak i w aplikacji mojeIKP.
Rodzice będą mogli monitorować historię leczenia sanatoryjnego swoich dzieci dzięki systemowi e-skierowań. Informacje dotyczące skierowań będą dostępne na IKP oraz w aplikacji mojeIKP, umożliwiając pełną kontrolę nad procesem leczenia.
Kolejną korzyścią wynikającą z wprowadzenia e-skierowań jest eliminacja konieczności przesyłania skierowań do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w tradycyjnej formie papierowej. Pacjenci nie będą musieli pilnować terminu 30 dni na przesłanie skierowania, co zwiększa wygodę i oszczędza czas.
W celu ułatwienia pacjentom korzystania z e-skierowań, wprowadzono także powiadomienia na różnych etapach procesu. Wystawione e-skierowanie będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Skierowania” lub w aplikacji mojeIKP w zakładce „e-zdrowie”. Pacjenci będą mieli możliwość wyszukiwania skierowań według rodzaju lub daty oraz sprawdzania ich statusu. Dodatkowo, powiadomienia o postępach w procesie zatwierdzania e-skierowania będą również przesyłane listownie.
Warto zaznaczyć, że papierowe skierowania do sanatorium będą nadal wystawiane tylko w przypadku, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do internetu i systemu e-zdrowie.
Nowy system e-skierowań do sanatoriów, który wejdzie w życie od 1 lipca 2023 roku, ma na celu usprawnienie procesu składania i przechowywania skierowań dla pacjentów. Dzięki temu pacjenci będą mieli szybszy i bardziej efektywny dostęp do swoich dokumentów medycznych. E-skierowania eliminują ryzyko utraty lub zniszczenia papierowych skierowań, co przyczynia się do większego komfortu i pewności dla pacjentów.
Wdrożenie nowego systemu e-skierowań do sanatoriów jest krokiem w kierunku cyfryzacji i modernizacji opieki zdrowotnej w Polsce. Elektroniczna forma skierowań ma wiele zalet, które przyczynią się do usprawnienia procesu opieki sanatoryjnej dla pacjentów i lekarzy.


 

Źródło: Pacjent.gov.pl