UK: Powstał prototyp dotykowego testu ciążowego dla niewidomych kobiet

Najczęściej przy projektowaniu danego produktu pod uwagę brane są bodźce wzrokowe i wizualna estetyka. W efekcie końcowym dostępność jest pomijana, a co za tym idzie, osoby o ograniczonych zdolnościach poznawczych nie mogą cieszyć się wieloma produktami.
Kwestią dostępności w tym aspekcie po raz kolejny postanowił się zająć Królewski Narodowy Instytut Osób Niewidomych (RNIP) z Wielkiej Brytanii, opracowując prototyp dotykowego testu ciążowego dla niewidomych kobiet.
Celem niniejszego rozwiązania jest zapewnienie użytkowniczce prywatności oraz dotykowe odczytanie wyniku bez użycia wzroku.
Próby umożliwienia niewidomym kobietom uzyskania wyniku testu ciążowego w komfortowych warunkach zostały podjęte już w 2019 roku dzięki współpracy Clearblue z Be My Eyes. Kobiety, które korzystają z testów ciążowych Clearblue, mogą skontaktować się z wykfalifikowanym doradcą tej firmy i uzyskać jego wynik lub uzyskać informację na temat sposobu użycia takiego testu, bez konieczności narażania się na stres wynikający z korzystania z pomocy bliskich lub przyjaciół.
Zaprojektowany przez RNIP test, zamiast tradycyjnych dwóch kresek w przypadku pozytywnego wyniku pokazuje dwa wypukłe guzki, pozwalając niewidomej kobiecie na samodzielne jego odczytanie.


 

Źródło: Imputmag.com