Podlaskie: Osoby z niepełnosprawnościami integrują się na wojewódzkiej spartakiadzie

W piątek (2.06) w Ogrodniczkach pod Białymstokiem rozpoczęła się Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, organizowana przez Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych START. Rywalizacja w duchu fair-play, integracja i dobra zabawa to jej znaki rozpoznawcze, dzięki którym w zawodach bierze udział liczne grono osób, nie tylko z Podlaskiego. W otwarciu imprezy wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
– Osoby niepełnosprawne są częścią społeczeństwa i naszym obowiązkiem jest to, żeby każdy obywatel naszego kraju mógł się rozwijać i korzystać z wszelkich praw. Osoby z niepełnosprawnościami powinny w tym zakresie uzyskiwać wsparcie ze względu na swoje ograniczenia. Stąd tak ważne jest, aby im umożliwić aktywność, rozwój pasji – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wojewoda podkreślił wagę istnienia takich instytucji, jak Stowarzyszenie START, które „ma ogromne zasługi w aktywizacji OzN na polu sportowym”.
– Mam nadzieję, że dzięki tej rywalizacji na Spartakiadzie, jej uczestnicy będą również gotowi do przyjmowania wyzwań w codziennym życiu – podkreślił wojewoda.
Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych ma pięćdziesięcioletnią tradycję. Po raz kolejny jej gospodarzem był ośrodek sportowo-rehabilitacyjny w Ogrodniczkach. Zawodnicy mogli zmierzyć się w takich konkurencjach, jak: rzut piłką lekarską, lotką do celu, tenis stołowy czy piłkarzyki. Jak podkreślał wiceprezes Stowarzyszenia START Mariusz Rodzik, zawody mogą być dobrym wstępem do uprawiania sportu wyczynowego.
Finał imprezy w niedzielę 4 czerwca. Jest dofinansowana m.in. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.


 

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku