Podlaskie: Parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych jest codziennością

Policjanci z podlaskiej drogówki, przez dwa ostatnie tygodnie, zwracali szczególną uwagę na miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Mundurowi sprawdzali, czy nie zatrzymują się na nich kierowcy, którzy nie mają do tego wymaganych uprawnień. Uważnie przyglądali się także kartom parkingowym dla osób niepełnosprawnych pod kątem wiarygodności ich posiadania. Ponadto, policjanci kontrolowali pojazdy przeznaczone do przewozu osób niepełnosprawnych, szczególny nacisk kładąc na ich stan techniczny, odpowiednie wyposażenie i oznakowanie. Podczas działań „Parking dla osób niepełnosprawnych” policjanci sprawdzili ponad 130 pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych, ujawnili 57 kierowców nieuprawnionych do parkowania na miejscu postojowym dla osób niepełnosprawnych oraz skontrolowali blisko 500 specjalnych kart parkingowych.
Już pierwszego dnia działań policjanci z augustowskiej drogówki odholowali samochody trzem kierowcom, którzy zaparkowali na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Auta nie miały kart parkingowych w widocznych miejscach, a ich właścicieli nie było na miejscu. Natomiast w ręce łomżyńskich mundurowych wpadł nietrzeźwy kierowca, który przyjechał na stację benzynową kupić alkohol i zaparkował na „kopercie”. Świadkowie wyczuli od mężczyzny alkohol i zabrali mu kluczyki. Zaraz po tym kierowca wraz z pasażerem uciekli pozostawiając samochód. Chwilę później policjanci zatrzymali obu mężczyzn. Badanie alkomatem 38-letniego kierowcy wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Stracił prawo jazdy, a jego auto zostało odholowane na strzeżony parking.
Policja przypomina, że w przypadku jeśli karta nie zostanie umieszczona w widocznym miejscu pojazd może zostać odholowany na koszt kierującego, a on sam może zostać ukarany mandatem karnym w kwocie 50 zł. Kierującemu, który nie posiadał uprawnień, aby zaparkować swój pojazd w powyższym miejscu, oprócz kosztów holowania pojazdu, grozi mandat karny w kwocie 500 zł i 5 punktów karnych. W przypadku nieuprawnionego posługiwania się kartą parkingową mandat w kwocie 800 zł i tyle samo punktów.


 

Źródło: Policja Podlaska