Walczą o godne życie osób z niepełnosprawnościami i zwiększają świadomość na temat niepełnosprawności. Poznaliśmy laureatki i laureatów XIV edycji konkursu Bizneswoman Roku

Podczas finałowej gali poznaliśmy laureatki i laureatów XIV edycji Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku, najstarszego i największego w Polsce konkursu nagradzającego polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości i różnorodności. Wśród nagrodzonych znalazły się zarówno innowatorki pracujące nad rozwiązaniami z obszaru ratowania ludzkiego życia oraz planety, jak i przedsiębiorczynie prowadzące rodzinne biznesy, a także fundacje i aktywistki działające na rzecz grup wykluczonych społecznie. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszeń w jednej z kategorii, aż trzy finalistki otrzymały nagrodę ex aequo.
Laureatki i laureaci konkursu wybierani są przez Jury Główne pod przewodnictwem dr Ireny Eris, w którego skład wchodzą liderzy opinii i przedstawiciele świata biznesu. W aktualnej, już 14., edycji w 12 kategoriach wyłoniono 14. zwyciężczyń i zwycięzców. W samej kategorii Start-up Roku nagrodzono ex aequo aż 3 przedsiębiorczynie. Tegoroczną galę finałową konkursu, która odbyła się 15 maja w Teatrze 6. piętro, poprowadziła Katarzyna Zdanowicz.
– Obrady Jury konkursu, podczas których finalistki prezentowały swoje firmy, innowacje i dobre praktyki, należały do wyjątkowo inspirujących, a wyłonienie zwyciężczyń nie było łatwym zadaniem, czego dowodzi nagroda ex aequo w kategorii Start-up Roku. XIV edycja konkursu Bizneswoman Roku po raz kolejny pokazała jak ambitne, przedsiębiorcze i zdolne są Polki. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że wspieramy tę inicjatywę już od wielu lat. Serdecznie gratulujemy finalistkom konkursu i wszystkim nominowanym – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, partnera strategicznego konkursu Bizneswoman Roku.
Pozytywne nastawienie Polek do prowadzenia własnej działalności widać z przeprowadzonego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką badania, bo aż ponad 60 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju swojej firmy. Jednocześnie polskie przedsiębiorczynie nie boją się wyzwań – co 7 ankietowana rozważa zmianę branży, z czego ponad połowa bierze pod uwagę taką, w której nie ma doświadczenia. Jak wynika z raportu, częstsze okazje do pracy nad nowymi projektami miała blisko co trzecia polska przedsiębiorczyni.
W tym roku statuetkami w konkursie są drzewa, które laureatki i laureaci posadzą w Alei Ludzi Zmieniających Świat, znajdującej się w ogrodzie przy Muzeum Pałacu w Wilanowie. – W tym roku zdecydowaliśmy się na drzewa, bo te przetrwają stulecia i będą wieczną pamiątką wygranej w konkursie, a także symbolem zmian. Za możliwość stworzenia Alei szczególnie dziękuję Burmistrzowi dzielnicy Wilanów, Ludwikowi Rakowskiemu, radnej m.st. Warszawy Annie Auksel i Dyrektorowi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – Pawłowi Jaskanisowi – dodaje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku.
– Bardzo się cieszę, że konkurs Bizneswoman Roku wspaniale się rozwija. To dziś inicjatywa społeczna, która łączy ponad podziałami, jednoczy środowisko mikrobiznesów i start-upów, aktywistów i liderów, którzy chcą zmieniać otaczający nas świat na lepszy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują liderki i liderzy, którzy działają na rzecz równego podziału obowiązków opiekuńczych. W Google Cloud wierzymy, że każdy ma prawo do rozwoju zawodowego. Jesteśmy przekonani, że kariera i rodzina nie wykluczają się wzajemnie. To połączenie jednak powinno być obszarem uwagi pracodawców. Potrzebujemy w Polsce więcej pracujących mam i więcej zaangażowanych w domu ojców. To obszar działań, a nie deklaracji – mówi Magda Dziewguć, Dyrektorka Google Cloud Poland, partnera kategorii Organizacja Przyjazna Rodzicom.
A oto laureatki i laureaci konkursu, którzy działają z myślą o osobach z niepełnosprawnościami:
Kategoria: Pracodawca Równych Szans
CD PROJEKT RED to pracodawca, który swoimi projektami zwiększa świadomość na temat neuroatypowości i niepełnosprawności. Osoby pracujące w firmie mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, wziąć udział w webinarach prowadzonych przez specjalistów. Prowadzone są również szkolenia z języka inkluzywnego i prostego, na bazie których powstaje zbiór dobrych praktyk. Cały czas pracuje nad dostosowaniem przestrzeni biura do potrzeb osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i neuroróżnorodnych, wprowadzając systemy wyciszające, dostosowując oświetlenie, czy modernizując zen room dla osób potrzebujących wyciszenia.
Nagroda Specjalna Fundacji
Katarzyna i Karolina Koseckie – matka i córka, które walczą o godne życie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Organizatorki protestów pod Pałacem Prezydenckim oraz akcji 2119. Mają w sobie ogromną odwagę i determinację, są nieustępliwe i skłonne ryzykować, by zmienić coś, co bezdyskusyjnie powinno wyglądać inaczej. Walczą m.in. o to, by opiekunowie otrzymali prawo do pracy bez utraty świadczeń oraz o asystentów osobistych dla osób z niepełnosprawnością.


 

Źródło: Rocket Science Communications