O ile wzrosną renty i emerytury w 2023 roku? Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na przyszły rok

Brutalna agresja Rosji na Ukrainę, wzrost cen surowców, a także pandemia COVID-19 negatywnie wpływają na stan gospodarki wielu państw na całym świecie. W tym trudnym czasie rząd wspiera Polaków m.in. poprzez obniżkę podatków czy realizację Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Jest to możliwe m.in. dzięki skutecznemu uszczelnianiu systemu podatkowego. Mimo kryzysu, z którym zmaga się świat, stan polskiej gospodarki jest stabilny. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2023 r. Przewiduje on, że w przyszłym roku dochody budżetu państwa wyniosą ok. 604,4 mld zł. W stosunku do 2015 r. jest to wzrost o blisko 110 proc.
Projekt ustawy zostanie przesłany do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Ostateczny projekt budżetu zostanie przyjęty przez rząd pod koniec września.
W budżecie na 2023 r. zabezpieczone zostały niezbędne środki na kontynuację dotychczasowych, priorytetowych działań, jak również na realizację nowych.
W ramach budżetu na 2023 r. przewidziana jest waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. (wskaźnik na poziomie 113,8 proc.) oraz 13. emerytura.
– Nasz rząd od początku robi wszystko, by odpowiadać na potrzeby Polaków zachowując naszą szeroko rozbudowaną politykę społeczną, której nie było w czasach naszych poprzedników – czyli program Rodzina 500+, wyprawka, bezpłatne leki dla osób przekraczających 75. rok życia, dodatkowe emerytury, ale także wysokie waloryzacje emerytur – to wszystko zachowujemy – zapewnił szef rządu Mateusz Morawiecki.
Według wyliczeń Dziennika Gazeta Prawna:

„Minimalne świadczenie wzrośnie z 1338 zł do ponad 1500 czyli o ponad 180 zł. Z kolei przeciętnie wypłacana emerytura, która w okresie od stycznia do lipca wyniosła 2844 zł zwiększy się do ponad 3200 zł czyli o około 400 zł”.

Jak podkreśla Dziennik, warto przy tym pamiętać, że podane powyżej kwoty są wyłącznie prognozą, a ich rzeczywistą wartość poznamy w lutym przyszłego roku.


 

Źródło: KPRM / DGP