Jerzy Owsiak z nagrodą im. Piotra Pawłowskiego

Jerzego Owsiaka nikomu w Polsce przedstawiać nie trzeba. Założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizator corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także twórca festiwali muzycznych, został wyróżniony nagrodą im. Piotra Pawłowskiego. Uroczysta gala wraz z wręczeniem wyróżnienia odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Gdyni w maju.
W dowód pamięci po zmarłym Piotrze Pawłowskim, Honorowym Obywatelu i przyjacielu Gdyni, wizjonerze, inicjatorze i twórcy zmian na rzecz osób z niepełnosprawnością, Prezydent Miasta Gdyni ustanowił nagrodę imienia Piotra Pawłowskiego. Jest ona przyznawana osobom, które wyznaczają w Polsce nowe standardy społeczne, zmieniają rzeczywistość oraz poszerzają świadomość społeczną. Jest to nagroda dla ludzi o szczególnej wrażliwości, którzy zmieniają świat na lepsze.
Nagrodę im. Piotra Pawłowskiego stanowi statuetka i nagroda pieniężna w wysokości 10 000 złotych. O tym, do kogo trafi wyróżnienie decyduje kapituła w składzie: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Beata Wachowiak-Zwara – pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnością oraz Ewa Pawłowska – prezes Fundacji Integracja.

W tym roku nagroda dla Jerzego Owsiaka

W tym roku Nagrodę im. Piotra Pawłowskiego przyznano Jerzemu Owsiakowi – założycielowi i prezesowi Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy  Owsiak to pomysłodawca i organizator corocznego Finału WOŚP oraz Przystanku Woodstock (od 2018 roku Pol’and’Rock Festival), dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, filantrop, działacz charytatywny i społeczny.
Nagroda zostanie wręczona podczas Gali, która odbędzie się 22 maja 2023 roku o godz.19:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Warto wspomnieć, że pierwszą Laureatką Nagrody im. Piotra Pawłowskiego została Janina Ochojska – działaczka humanitarna i założycielka organizacji Polska Akcja Humanitarna, która doskonale wpisuje się w idee, za jakie to wyróżnienie jest wręczane.

Piotr Pawłowski – o patronie nagrody

Zmarły w 2018 roku w Warszawie Piotr Pawłowski był znanym aktywistą na rzecz osób z niepełnosprawnością. Założył i był prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja. Był również Honorowym Obywatelem Gdyni.
Urodził się 30 marca 1966 w Legionowie. W wieku 16 lat, podczas wakacji, wskoczył do wody, co spowodowało u niego całkowity paraliż. Od tamtego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim.
Mieszkał i pracował w Warszawie. Piotr Pawłowski był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Wszystko, co robił Pawłowski od 1994 roku było w Polsce działalnością nowatorską. Zaczynając od wprowadzenia zmian do systemu edukacji, aby dzieci niepełnosprawne mogły bez problemów uczęszczać do normalnych szkół, aż po uświadamianie wszystkim, że niepełnosprawni mogą być – jeśli im tylko pomożemy – pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju.
Dzięki powołanemu przez niego Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji i Fundacji „Polska bez barier” edukował i informował o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby niepełnosprawni mogli zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami i aspiracjami w życiu naszego kraju. Organizował kampanie społeczne, konferencje, spotkania, wystawy, koncerty i konkursy – m.in. Lidera Dostępności. Prowadził akcje edukacyjne, wydawał czasopismo, książki i broszury, tworzył programy radiowe i telewizyjne.
Jeśli miewał wolny czas, malował ustami, najchętniej pejzaże i martwą naturę. Swoje prace wystawiał m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był też doskonałym konferansjerem, o czym mogli się przekonać uczestnicy finałów konkursu „Gdynia bez barier”.
Za swoje działania został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich i Medalem Rzecznika Praw Dziecka.


 

Źródło: kom. pras. / UM Gdynia / Zygmunt Gołąb