Miejsce do poczytania / Urszula Jabłońska – spotkanie z audiodeskrypcją na żywo

Termin i miejsce wydarzenia:
22.04.2023 (sobota), godz. 18:00
DDK „Czuby Południowe”
ul. Wyżynna 16
20-560 Lublin
Wstęp wolny
W dotarciu na spotkanie będzie można skorzystać ze wsparcia asystentów.
Kontakt w sprawie dostępności: dostepnosc@ddkweglin.pl


 

Naszą Gościnią będzie Urszula Jabłońska, autorka książki „Światy wzniesiemy nowe”. Porozmawiamy o podróżach, pracy jako reporterka oraz książkowych inspiracjach. Będzie również czas na dyskusję o ulubionych „miejscach do poczytania”.
„Książka „Światy wzniesiemy nowe” porusza tematykę „społeczności utopijnych” (to termin dla tych, którzy lubią patos) lub inaczej, „komun” (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.). Niektórym wystarcza po prostu słowo „społeczności” (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kryzys demokracji i religii, globalny kapitalizm, zmiany klimatyczne. Często niosą nadzieję. Czasem zmagają się z widmem autorytaryzmu. To osobista opowieść reporterki, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych – tych, które  istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać. Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy,  dobiega końca, ale jednak wciąż są ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo”.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy (Wydawnictwo „Dowody”).
Urszula Jabłońska – reporterka. Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Publikuje m.in. w „Piśmie. Magazynie opinii”, „Dużym Formacie”,  „Wysokich Obcasach” i „Przekroju”. Jej reportaże ukazały się również w książkowych zbiorach: „Walka jest kobietą” (2014), „Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie” (2015) i „Obrażenia. Pobici z Polską” (2016). Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy, nominowana do międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award 2019. Autorka dwóch książek reporterskich: „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” (2017) i „Światy wzniesiemy nowe” (2021). Za drugą z nich otrzymała Nagrodę Magellana.