RMF FM: Rząd pracuje nad nowym świadczeniem dla osób niepełnosprawnych

W Sejmie trwa protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jest to w zasadzie odwieszony protest z 2018 roku, który trwał 40 dni.
Do pierwszego protestu doszło w 2014 roku. Przez 17 dni jego trwania, protestujący domagali się zwiększenia wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, natomiast w trakcie protestu z 2018 roku, osoby niepełnosprawne postulowały m.in. o zwiększenie renty socjalnej.
W 2022 roku posłanka Iwona Hartwich została przewodniczącą komitetu inicjatywy ustawodawczej, wnioskującego o zrównanie renty socjalnej z płacą minimalną. Projekt i podpisy zostały złożone w marcu 2023; posłanka ogłosiła też wówczas wznowienie protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie.
W trakcie obecnego, trwającego już dziesiąty dzień protestu doszło do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Rodziny oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z protestującymi. Zaprosili oni również na spotkanie Parę Prezydencką.
Na początku tego tygodnia Resort Rodziny poinformował, iż rozpoczął prace nad nowym rozwiązaniem mającym wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami i ogłosi je do końca tygodnia.
Tymczasem reporterzy radia RMF FM dowiedzieli się, że informacje na temat nowej propozycji zostaną przedstawione w czwartek na spotkaniu z protestującymi w siedzibie Ministerstwa.
Jak podaje radio RMF, ma to być nowe świadczenie pieniężne w kwocie ok. 2700 złotych netto. Nowym świadczeniem zostałoby objętych kilkadziesiąt tysięcy osób z niepełnosprawnościami.
Jak informuje RMF FM

„Warunek byłby taki, że opiekun takiej osoby nie miałby już prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W praktyce oznacza to, że opiekun mógłby pracować, bo do tej pory świadczenie pielęgnacyjne było przyznawane najczęściej bliskim osób z niepełnosprawnościami, gdy rezygnowali z pracy”.


 

Źródło: RMF FM