1,5 % podatku dla OPP – jak przekazać nam środki?

Niskie Podatki pozwalają podatnikom przekazać większą część swojego podatku PIT dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Od tego roku można przekazać 1,5%, w poprzednich latach był to 1% podatku.
Dzięki zmianom wprowadzonym w ramach Niskich Podatków od tego roku podatnicy mogą przekazać 1,5% podatku PIT na rzecz OPP. Wcześniej wspierali wybrane organizacje 1% należnego podatku.
Podatnik rozliczający PIT za 2022 rok może zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla naszej organizacji.
Podatnik, który korzystał z tej możliwości w ubiegłym roku i chce złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. w usłudze Twój e-PIT będzie miał wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawniona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić. Jeżeli jeszcze nie zdecydowali się Państwo do wspierania naszej Fundacji to serdecznie do tego zachęcamy. Wystarczy w swoim zeznaniu wpisać nasz numer KRS: 0000662293 i niech tak już zostanie na najbliższe lata!
Emeryt lub rencista, który chce nam przekazać 1,5% podatku, może wskazać naszą organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36.
Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże nam 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy.
Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36. PIT-OP złożony do 2 maja 2023 r. będzie obowiązywał na kolejne lata. Emeryt lub rencista będzie też mógł w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną w tym roku zgodę na przekazanie OPP.
Urząd skarbowy przekaże środki OPP jeśli podatnik zapłacił w terminie należny podatek
Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2022 r. podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2023 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP.
Możecie Państwo także skorzystać z bezpłatnego programu do rozliczenia podatku, który pobierzecie zaledwie jednym kliknięciem. Program jest w pełni bezpieczny i nie musicie się Państwo obawiać o ewenteualne zainfekowanie swojego urządzenia. Program oferujemy dzięki naszej współpracy z firmą Infonetax.