Woń parowozu, wędzonki, lwa czy poziomek. Biblioteka zapachów w Ośrodku w Owińskach ma już ponad 6000 próbek

Już około 6 tys. próbek zapachów przesłały osoby i instytucje do unikatowej w skali Europy biblioteki zapachów powstającej w ośrodku dla dzieci niewidomych w Owińskach (Wielkopolskie). 24 lutego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla niewidomych w Owińskach otwarto Aromatorium Bibliotekę Zapachów.
Aromatorium to miejsce unikatowe w skali Polski i Europy. Zgromadzono w nim ponad 6.000 eksponatów zapachowych. Uczniowie mają zajęcia w Aromatorium w ramach innowacji pedagogicznej – Czym pachnie świat? Uczą się identyfikować zapachy o różnym pochodzeniu. Naturalne, syntetyczne, cywilizacyjne. Na zajęciach będą także mieli możliwość stworzyć własne kompozycje zapachowe. Pracownia podzielona jest na działy tematyczne: skład apteczny( mieszanki ziół, medykamenty), komponenty spożywcze firmy Kaczmarek Komponenty, olejki eteryczne, przyprawy, aromaty perfumeryjne.
Zaplanowane w ośrodku zajęcia na seriach zapachowych gromadzonych w specjalnych prezenterach służyć mają rozwijaniu kompetencji poznawczych osób niewidomych, wychowanków ośrodka.


 

Źródło: PAP / Ośrodek w Owińskach