Nocne życie znika o świcie – wykład rodzinny z audiodeskrypcją

Termin i miejsce wydarzenia:
18.02.2023 (sobota), godz. 15:00
Barbara
ul. Świdnicka 8b
50-067 Wrocław
Wstęp: 10 zł.
Zarejestruj się na wydarzenie!


 

Bywalcy Barbary doskonale znają wykłady Łukasza Iwaniuka o nie-ludzkich mieszkańcach Wrocławia, ale tym razem spotkamy się w wyjątkowych okolicznościach. Przed nami – uwaga, uwaga – słuchowisko przyrodnicze na żywo!
? Jak to będzie wyglądało?
? Zgasimy światła, zasłonimy okna, umościmy się wygodnie, zamkniemy oczy, uruchomimy uszy i wyobraźnię. Tym razem nie będziemy oglądać zdjęć, tylko słuchać opowieści Łukasza i odgłosów miejskich zwierząt. Brzmi fajnie, co? ?
? Nasze lutowe spotkanie zostanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku – zarówno dzieci, jak i rodziców czy opiekunów.
? A kto będzie głównym bohaterem wykładu? Miasto po zmierzchu!
Co dzieje się w mieście, gdy zachodzi słońce? Jakie dźwięki słychać nocą? Skąd te odgłosy dochodzą? Razem z Łukaszem poszukamy odpowiedzi na te pytania! ?
? ? Wśród ptaków “nocną wartę” pełnią na przykład puszczyki, ale ssaki to są dopiero nocne marki. Po zmierzchu królują nietoperze, kuny, myszy, sarny, lisy i wiele innych. Niektóre nocne dźwięki mogą trochę przerażać, ale nie ma się czego bać – to głosy sygnalizujące, kto jest właścicielem terenu, kto szuka miłości, a kto jest po prostu głodny. Słowem – w mieście po zmierzchu dużo się dzieje, również w życiu naszych nie-ludzkich sąsiadów. ? ?
Do wspólnego słuchania zapraszamy wszystkich – zarówno dzieci, jak i rodziców czy opiekunów z niepełnosprawnością wzroku oraz osoby poznające świat za pomocą wzroku.
Wykład poprowadzi Łukasz Iwaniuk – biolog–zoolog–chiropterolog (badacz nietoperzy). Absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na UWr, nauczyciel i wychowawca (V LO i ASP „Jaskółka”, dawniej przez wiele lat w XII LO) oraz edukator. Autor kilku publikacji naukowych i popularno-naukowych poświęconych ochronie przyrody.