Cieszyn. Wykład na temat zaćmy, oraz bezpłatne badania profilaktyczne pod kątem zaćmy

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS lub polub nasz profil na Facebook-u!


 

Termin i miejsce wydarzenia:
• 19.02.2019 (wtorek), godz. 16:00
• 27.02.2019 (środa), godz. 09:00
• 28.02.2019 (czwartek), godz. 10:00
• 07.03.2019 (czwartek), godz. 10:00
Szpital Śląski w Cieszynie
ul. Bielska 4
43-400 Cieszyn


 

Szpital Śląski w Cieszynie szykuje w lutym dla mieszkańców regionu dwie niespodzianki: wykład na temat zaćmy oraz bezpłatne badania profilaktyczne pod kątem tej choroby. Podczas „białych czwartków” – bezpośrednio po badaniu – będzie można zapisać się na zabieg.
Spotkanie Pro salute odbędzie się 19.02 (wtorek), o godz. 16.00 w szpitalnej sali konferencyjnej. Natomiast z bezpłatnych badań można skorzystać 28.02 oraz 07.03 br. w godzinach 10.00-14.00 na Oddziale Okulistycznym cieszyńskiego szpitala. Dodatkowo takie badania można także wykonać 27.02, w godz. 09.00 – 16.00 w Centrum Medycznym BESKIDMED w Ustroniu, Pod skarpą 6. Nie jest wymagane skierowanie ani też telefoniczne umawianie się.

Co to jest zaćma?

Zaćma (katarakta) jest chorobą oczu, która wydaje się być w pewnym wieku nieunikniona. Statystyki mówią, że w Polsce choruje na nią ponad 800 tys. osób, a granica wieku jej występowania stale przesuwa się coraz niżej. Chorują coraz młodsi ludzie. Samo rozpoznanie jest dla wielu osób ogromnym stresem i źródłem niepokoju. To zrozumiałe, gdyż w jej przebiegu postępuje pogorszenie widzenia, aż do całkowitego zaniewidzenia włącznie. Jeśli zaćmy nie usunie się w momencie, gdy nie jest bardzo nasilona, to jej obecność powoduje znaczne pogorszenie jakości życia.
Zaćma jest chorobą, która rozwija się w soczewce oka. Jest postępującym, nasilającym się zmętnieniem wynikającym ze zmiany struktury tworzących soczewkę białek. Białka przechodzą z form rozpuszczalnych, i co za tym idzie przeźroczystych, w nierozpuszczalne. Podobny proces zachodzi w gotującym się białku kurzym, które staje się nieprzejrzyste. Zwróćmy uwagę, że przez ścięte białko jajka nie sposób wyraźnie widzieć.
Zaćmę leczy się z powodzeniem operacyjnie, a sam zabieg w niewielkim odsetku obarczony jest ryzykiem niepowodzeń. Metody chirurgiczne w zaćmie przez ostatnie dziesięciolecia ulegały ciągłemu udoskonaleniu. Używane są coraz to lepsze sposoby usuwania zmętnień soczewki za pomocą fakoemulsyfikatora. Niebywały rozwój objął również wszczepiane w trakcie zabiegu, a niezbędne dla widzenia, soczewki wewnątrzgałkowe. W chwili obecnej soczewki takie nie tylko zapewniają skupienie promieni światła wpadających do oka, ale także korygują przedoperacyjną wadę wzroku, krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Soczewki wyposażone są w filtry UV a niektóre z nich, tak zwane „żółte” w dodatkowy filtr światła niebieskiego zabezpieczający siatkówkę oka pacjenta przed szkodliwym promieniowaniem.