Miliard złotych na sprzęt, mieszkania i auta dla osób niepełnosprawnych

Dziś w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbył się briefing prasowy z udziałem wiceministra Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Doroty Habich – Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Programowych, PFRON oraz Tomasza Maruszewskiego – Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Finansowych, PFRON.
W ub.r. premier Mateusz Morawiecki przeznaczył miliard złotych na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Wiceminister Paweł Wdówik poinformował o wykorzystaniu tych środków. Trafią one m.in. na  „Wypożyczalnie technologii wspomagających” oraz programy mieszkaniowe.

Ułatwiony dostęp do specjalistycznego sprzętu

W wypożyczalniach znajdą się urządzenia i technologie wspomagające dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności wzroku, słuchu, niepełnosprawności ruchowej oraz zaburzeń w komunikowaniu się. Będzie to sprzęt wysokospecjalistyczny, niefinansowany w ramach NFZ.

„Celem programu jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do technologii wysokiej jakości – powiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – Na ten program przeznaczamy 200 mln zł.”

Wypożyczalnia technologii wspomagających przyczyni się do tego, że osoby z niepełnosprawnością nie będą musiały kupować nowego sprzętu. Pozwoli to na zaoszczędzenie środków, które będzie można przeznaczyć na inne cele.
Wniosek o wypożyczenie technologii będzie można złożyć drogą elektroniczną. Po tym nastąpi spotkanie z doradcą, w celu wyboru odpowiedniego sprzętu. Opłata roczna za wypożyczenie będzie wynosiła jedynie 1,5-2 proc. wartości technologii wspomagającej.

Mieszkania

W ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” startują trzy programy mieszkaniowe. W pierwszej połowie lutego zostaną ogłoszone wyniki programu Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe. Ma on jednocześnie umożliwiać zakwaterowanie oraz świadczenie całodobowych usług wspomagających, dostosowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Na ten cel trafi 300 mln zł.

„Program Dostępne mieszkania służy dofinansowaniu do zamiany lokalu, obarczonego barierami architektonicznymi – mówiła podczas briefingu Dorota Habich, zastępca prezesa Zarządu PFRON ds. programowych. – Z kolei program Mieszkanie dla absolwenta pomoże w wynajęciu lokum osobie z niepełnosprawnościami, która po ukończeniu nauki poszukuje bądź podejmuje pracę. Na każdy z tych programów kierujemy po 150 mln zł.”

Samochody

Ostatni program w ramach pakietu służy dofinansowaniu do zakupu samochodu, przeznaczonego dla osoby z niepełnosprawnością.

„Na ten cel mamy 250 mln zł – poinformował Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa Zarządu PFRON ds. finansowych. ”

Dodał, że choć nakłady na wszystkie te realizowane działania przekroczyły miliard zł, PFRON zapewni ich finansowanie w kolejnych latach.


 

Źródło: MRiPS