Niewidomi bohaterowie w filmach. Poznajcie nasze TOP 10

Niewidomi bohaterowie filmowi są często wystawiani na próbę w swoich filmowych historiach, ale mimo to pokazują siłę i odwagę, radząc sobie z wyzwaniami życia. Niektóre z tych postaci są inspirowane prawdziwymi osobami, a inne to fikcyjni bohaterowie, którzy dają nam wgląd w świat niewidomych i pomagają nam zrozumieć ich trudną sytuację.
Prezentujemy 10 wybranych przez nas filmów, w których w rolach głównych występują niewidomi bohaterowie.

1. „Ray”

Jednym z najbardziej znanych niewidomych bohaterów filmowych jest Ray Charles z filmu „Ray” z 2004 roku, w reżyserii Taylora Hackforda. Film opowiada historię życia wybitnego muzyka, który został uznany za jednego z najważniejszych artystów w historii muzyki popularnej. Ray Charles był nie tylko niewidomy, ale również cierpiał na częściową utratę słuchu, co dodatkowo utrudniało mu życie. Mimo to, za pomocą swojego talentu i determinacji, stał się jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych muzyków wszech czasów.

2. „Nic nie widziałem nic nie słyszałem”

Innym niewidomym bohaterem filmowym jest George Tilson z filmu „See No Evil, Hear No Evil” z 1989 roku, w reżyserii Arthura Hillera. Wally jest niewidomy, ale posiada nadzwyczajne zdolności słuchowe, co pozwala mu na radzenie sobie w świecie bez wzroku. W filmie Wally i jego przyjaciel Dave, który jest niesłyszący, stają się świadkami morderstwa i muszą znaleźć sposób na udowodnienie swojej niewinności.

3. „Zapach kobiety” („Scent of a Woman” 1992)

Maturzysta dostojnej szkoły (Chris O’Donnell) zostaje zamieszany w uczniowską aferę, która stawia go wobec dylematu: donieść na kolegów i ocalić własną skórę, czy też odmówić współpracy i ocalić honor. Podczas długiego weekendu podejmuje się opieki nad niewidomym, emerytowanym oficerem (Al Pacino). Niełatwy podopieczny zarządza wspólną wyprawę do Nowego Jorku, której program obejmuje pobyt w hotelu Astoria, wizyty w drogich restauracjach, łóżkowe spotkania z piękną kobietą oraz na koniec palnięcie sobie w łeb ze służbowego pistoletu.

4. „Życie ukryte w słowach”

Platforma wiertnicza na środku morza, na której pracują sami mężczyźni i gdzie wydarzył się wypadek. Hanna – samotna i tajemnicza kobieta, próbująca zapomnieć o przeszłości przyjeżdża na platformę aby opiekować się mężczyzną, który w wyniku wypadku został ciężko poparzony i przejściowo stracił wzrok. Rodzi się pomiędzy nimi dziwna przyjaźń, więź pełna sekretów, prawdy i kłamstw, bólu i radości, która na zawsze odmieni ich życie.

5. „Black”

To nagrodzony wieloma nagrodami dramat bollywoodzki wyreżyserowany w 2005 roku przez Sanjay Leela Bhansali, autora Devdas i Hum Dil De Chuke Sanam. W rolach głównych grają sławni aktorzy indyjscy Amitabh Bachchan i Rani Mukerji. Tematem tego filmu jest wyprowadzanie z ciszy i ciemności niewidomej i głuchej dziewczyny i pełna miłości relacja między uczennicą a nauczycielem. W tej opowieści komuś, kto przed spotkaniem z nauczycielem nie umie zawołać: „mamo!”, udaje się ukończyć uczelnię. Inspiracją dla tego filmu jest historia Helen Keller i jej nauczycielki Anne Sullivan, film ma też odniesienia do obrazu z 1962 roku Cudotwórczyni.
W 2005 roku Indiatimes Movies film zaliczono do 25 najbardziej godnych uwagi filmów Bollywoodu (Top 25 Must See Bollywood Films).

6. „Miłość pisana brajlem”

Ten film w reżyserii Michela Boujenah opowiada historię 12-letniej Marie, dobrej uczennicy i utalentowanej wiolonczelistki. Dziewczynka ma pewien sekret – cierpi na nieuleczalną chorobę oczu. I chociaż na razie jeszcze w miarę normalnie funkcjonuje w życiu, to wie że wkrótce będzie zmuszona do życia w całkowitej ciemności. Rodzice zamierzają przenieść ją do szkoły dla niewidomych lecz Marie ma inne plany – zamierza zdać egzamin do prestiżowej szkoły muzycznej. Aby zrealizować ten plan prosi o pomoc nieśmiałego Victora – kolegę z klasy. Krok po kroku Victor stanie się oczami Marie a oboje przekonają się, że uczuć nic i nikt nie może zatrzymać.

7. „Tańcząc w ciemnościach”

To film fabularny duńskiego reżysera Larsa von Triera zrealizowany w 2000 roku. Pierwszy film nakręcony bez taśmy. W filmie zagrały takie gwiazdy jak: Björk, Catherine Deneuve, David Morse i Peter Stormare. Na początku Björk miała jedynie skomponować muzykę do filmu, dopiero później zgodziła się zagrać główną rolę tracącej wzrok Selmy. Film uznawany jest za trzecią część filmowej trylogii, w skład której wchodzą jeszcze filmy Przełamując fale (Breaking the Waves) oraz Idioci (Idioterne).
„Tańcząc w ciemnościach” opowiada o pochodzącej z Europy Wschodniej Selmie, która przyjeżdża do Stanów, by zdobyć pieniądze na operację dla swojego syna Gene’a, który traci wzrok i jego stan pogarsza się każdego dnia. Codziennie pracuje i oszczędza, by jak najszybciej zarobić potrzebne pieniądze. Jednak los jest nieprzewidywalny i wkrótce to ona traci wzrok. Mimo to Selma pracuje dalej i się nie poddaje. Jednak gdy wydarzenia zaczynają ją przerastać, w wyobraźni przenosi się do świata musicalu. Radość, której brakuje jej w życiu, jest tam, w marzeniach, dzięki nim łatwiej jej znosić życie… które tak kocha.

8. „Daredevil”

To amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i scenariusz odpowiadał Mark Steven Johnson. Tytułową rolę zagrał Ben Affleck, a obok niego w głównych rolach wystąpili: Jennifer Garner, Michael Clarke Duncan, Colin Farrell, Jon Favreau, Joe Pantoliano i David Keith.
Matt Murdock jest niewidomym prawnikiem, który dzięki nadludzko wyczulonym pozostałym zmysłom i umiejętnościom walki wręcz, zwalcza przestępczość w dzielnicy Hell’s Kitchen w Nowym Jorku jako superbohater, Daredevil.
Światowa premiera filmu miała miejsce 9 lutego 2003 roku w Los Angeles. W Polsce zadebiutował on 28 marca tego samego roku. Film przy budżecie 78 milionów dolarów zarobił niecałe 180 milionów.

9. „Miasto ślepców”

Film z 2008 roku, w reżyserii Fernando Meirellesa, na podstawie powieści laureata nagrody Nobla José Saramago o tym samym tytule.
Akcja tego dramatu rozgrywa się w nienazwanym współcześnie mieście, w którym gwałtownie wzrasta liczba osób dotkniętych ślepotą. Władze miasta postanawiają odizolować chorych, zamykając ich w szpitalu psychiatrycznym i poddając kwarantannie. Wśród nich znajduje się lekarz, do którego przedostaje się żona symulując chorobę. Wraz z innymi, starają się wydostać do normalnego świata z tego więzienia, jakim stał się szpital, terroryzowany przez zbuntowanego pacjenta.

10. „Oko”

Jest to remake produkcji z Hongkongu pt. Oko z 2002 roku. Światowa premiera filmu odbyła się 31 stycznia 2008.
Film opowiada o dziewczynie, która w wieku 5 lat straciła wzrok, kiedy miała 12 lat przeszła nieudaną operację przeszczepienia rogówki. Teraz otrzymuje kolejną szansę na odzyskanie wzroku. Zabieg kończy się sukcesem. Sydney stopniowo odzyskuje wzrok. Poza światem realnym dostrzega ona jednak istoty zabierające z ziemi ludzi, którzy umierają, oraz miejsca, w których nie była. Zdezorientowana i przestraszona pragnie dowiedzieć się, kim była dawczyni rogówki, której wspomnienia teraz widzi.

Podsumowanie

Wiele filmów z niewidomymi bohaterami pokazuje, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do osiągnięcia sukcesu i realizacji marzeń. Tacy bohaterowie są ważnymi symbolami nadziei i inspiracji dla ludzi zdrowych i pomagają zmieniać postrzeganie niepełnosprawności w społeczeństwie. Warto zauważyć, że filmy z niewidomymi bohaterami stanowią także ważny segment rynku filmowego, generując duże zyski i zapewniając rozrywkę widzom.


 

oprac. Redakcja Mir.org.pl