Przeglądarka 180/24.01.2023

Marczułajtis-Walczak: Podkomisja stała ds. niepełnosprawnych zebrała się dwa razy

„Podkomisja stała do spraw osób niepełnosprawnych, której przewodniczącym jest poseł Leszek Dobrzyński, od początku kadencji zebrała się dwa razy. Raz na ukonstytuowanie się i drugi raz po naszych naciskach medialnych, aby w końcu zostały wznowione prace. Co więcej premier Szydło w 2017 r. powołała zespół ds. opracowania systemu orzecznictwa. Ten zespół miał zakończyć pracę w 2018 r. Efektów pracy tego zespołu nie możemy poznać, nie ma ich” – mówiła w rozmowie 7 pytań o 7:07 w Radiu RMF24 Jagna Marczułajtis-Walczak, snowboardzistka, posłanka Koalicji Obywatelskiej i mama niepełnosprawnego chłopca.
Czytaj całość na RMF24.pl

Dlaczego osoby niewidome od urodzenia wykazują aktywność w obszarach mózgu przetwarzających wzrok?

Badanie ujawnia strukturalne zmiany w łączności we wzgórzu z innymi regionami mózgu u osób z wrodzoną ślepotą, dostarczając dowodów na plastyczność mózgu. Obszary wzgórza, które łączą się z płatem potylicznym u osób niewidomych, są słabsze i mniejsze, dając miejsce na wzmocnienie połączeń w korze skroniowej.
Czytaj całość na Ry-sa.pl

Goalball Respect: Znani sportowcy zagrali z uczniami

W Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku nr 13 dla Niewidomych i Niedowidzących we Wrocławiu odbył się Turniej Integracyjny Goalball Respect, na który został zaproszony wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz sportowcy: judoka Rafał Kubacki, karateka Patryk Sypień, lekkoatleta Łukasz Krawczuk i siatkarz Marcin Jarosz.
Czytaj całość na Gazetawroclawska.pl

Niepełnosprawni boją się odwołania epidemii. Mogą stracić pracę i świadczenia

Przed niepełnosprawnymi z terminowymi orzeczeniami prawdziwe problemy. Może się okazać, że miesiącami będą czekać na wydanie orzeczenia. Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności na czas określony została wydłużona na podstawie ustawy covidowej – do upływu 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Stan zagrożenia ma zaś trwać do końca marca.
Czytaj całość na RP.pl

NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECI POTRAKTOWANE JAK ZDROWE. „NIE PIERWSZY RAZ OSZCZĘDZA SIĘ NA NAJSŁABSZYCH”

W Starogardzie Gdańskim niepełnosprawne dzieci zostały potraktowane jak w pełni zdrowe. Busy, które zabierały je dotychczas do szkoły, zamieniono na autobusy MZK. Odbiór odbywa się z przystanków, a nie posesji. Dla dzieci oznacza to konieczność przeprawy ponad siły.
Czytaj całość na TVN.pl