Przeglądarka 181/07.02.2023

Opera okiem okulisty

Niejednokrotnie lekarz, patrząc na przedstawienie, automatycznie i podświadomie zaczyna analizować przyczyny schorzeń uczestników spektaklu. Libretta operowe nieraz zdumiewały nieracjonalnością. Z czasem, gdy rozwinął się weryzm, realia na scenie stały się bliższe życiu.
Czytaj całość na Gazetalekarska.pl

Prof. Robert Rejdak: skierowania do okulistów powinny zostać zniesione

Jako okuliści apelujemy do decydentów, aby skierowania od lekarzy rodzinnych zostały zniesione, ponieważ nie wnoszą one nic do procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Pacjent mający jakikolwiek problem ze wzrokiem powinien kierować się bezpośrednio do okulisty, bez niepotrzebnej straty czasu – mówi prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, wskazując najważniejsze wyzwania na rok 2023 w okulistyce.
Czytaj całość na Pulsmedycyny.pl

72 pytania do minister Maląg. Dotyczą pomocy niepełnosprawnym

Czy można zwiększyć i poprawić opiekę dla osób niepełnosprawnych na wsiach i w małych miastach? To jedno z 72 pytań, jakie toruńska posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich kieruje do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika.
Czytaj całość na Radiopik.pl

Poprosiła o windę dla niepełnosprawnych. Zaproponowali jej… eutanazję

Chciała pomocy w usprawnieniu swojego codziennego życia, a otrzymała ofertę eutanazji. Historia Christine Gauthier – paraolimpijki, która służyła w kanadyjskim wojsku, wywoła oburzenie na całym świecie.
Czytaj całość na Eska.pl

Projekt ustawy o asystencie osobistym osób niepełnosprawnych wciąż na etapie zapowiedzi

Wsparcie asystenta osobistego nie będzie przysługiwać niepełnosprawnym dzieciom i seniorom powyżej 65. roku życia – zakłada przygotowywany przez Kancelarię Prezydenta projekt ustawy. Dla tych grup jego usługi mają być w dalszym ciągu realizowane na podstawie rządowych programów.
Takie rozwiązanie przedstawił Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Premier przekazał łącznie ok. 400 tys. zł na pomoc niepełnosprawnym. KPRM: „To prywatna inicjatywa Mateusza Morawieckiego”

Premier Mateusz Morawiecki przekazał z prywatnych pieniędzy w sumie 400 tys. zł kilkunastu fundacjom i stowarzyszeniom pomagającym osobom niepełnosprawnym – informuje „Super Express”. Według informacji gazety wsparcie otrzymały m.in. białostockie Stowarzyszenie „My dla innych”, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, krakowska fundacja franciszkańska „Brat Słońce”, fundacja „Dar dla Potrzebujących” z Opoczna i świętokrzyska fundacja „Kochaj… Po prostu”.
Czytaj całość na Wpolityce.pl