Przeglądarka 179/17.01.2023

Opiekunowie osób niepełnosprawnych pójdą do pracy bez utraty świadczeń

Resort rodziny zmienia narrację i zapowiada prawo do pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami bez utraty świadczenia, wsparcie związane z asystencją i pracę nad realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego .
Czytaj całość na Portalsamorzadowy.pl

Niewidomi na scenie: zagrali tak pięknie, że można było zwariować

Nie widzą, niedowidzą, a mimo to na deskach teatru tańczą kankana. – Jak się czuję na scenie? Odkąd straciłam wzrok bardzo dobrze, bo bez tremy – śmieje się jedna z aktorek Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego.
Czytaj całość na TVP.pl

Z psem przewodnikiem po Chybiu i nie tylko

Kilkanaście lat temu na ulicach naszych Miast i Gmin sporadycznie pojawiała się osoba niepełnosprawna. Jeżeli już tak to w drodze do lekarza lub na rehabilitację, zazwyczaj prowadzona przez osobę pełnosprawną. Od kilku lat to się zmieniło i osoby niepełnosprawne bez względu na dysfunkcję coraz częściej pojawiają się na naszych ulicach. Często poruszają się samotnie lub… z psem przewodnikiem jak to ma miejsce u niewidomych.
Czytaj całość na OX.pl

Dla dzieci z niepełnosprawnością nie ma kolejek? „To bajka na papierze”

To nie my, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, powinniśmy doktoryzować się z systemu ochrony zdrowia. System powinien wspierać chore dzieci i rodziców. Tymczasem dziś masz to, co zdołasz wywalczyć. O ile wcześniej się nie poddasz – mówi Danuta Musiał.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Nauka Braille’a może być prosta. Wystarczy rękawica za 300 dolarów

Alfabet Braille’a to narzędzie użyteczne, ale trudne do nauki dla osób niewidomych, które nie mają możliwości sprawdzenia, jaką literę reprezentują wyczuwane kropki. Z pomocą może przyjść BrailleWear, czyli specjalna rękawica, która informuje o tym komunikatem głosowym.
Czytaj całość na Czip.pl

Po przeszczepieniu rogówki roczny chłopiec odzyskuje wzrok

Dzięki przeszczepieniu rogówki obu oczu roczny chłopczyk z Pleszewa odzyskał wzrok. Zabiegi – bardzo rzadkie u tak małych dzieci – przeprowadzili lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeobrażającego się obecnie w Europejskie Centrum Okulistyki.
Czytaj Całość na RMF24.pl

Robią aplikacje dla niewidomych. Do sprawdzania daty ważności produktu, numeru autobusu, testów ciążowych. A chcieli nowego Tindera

Wyciągasz jogurt z lodówki, ale nie wiesz, czy nie jest przeterminowany. Chory robi test na COVID, nastolatka test ciążowy, ale nie wiedzą, jaki jest wynik. To problemy osób niewidomych. Pomaga im technologia, choć czasem też przeszkadza.
Czytaj całość na Wyborcza.pl