Poznajcie Walk-Bot – urządzenie nawigacyjne dla niewidomych

Walk-Bot to nadające się do noszenia urządzenie nawigacyjne, które wykorzystuje sygnały dźwiękowe i haptyczne informacje zwrotne, aby zobrazować osobom niewidomym najbliższe otoczenie. Ma wiele czujników, które pozwalają mu identyfikować pobliskie przeszkody na dowolnej wysokości od podłogi do sufitu. Walk-Bot przeprowadza trójwymiarową analizę przestrzeni, aby określić odległość do wszelkich przeszkód, które mogą utrudniać użytkownikowi bezpieczne poruszanie się. Poza tym urządzenie jest przystępne cenowo.
Ten sprytny nawigator wyposażony jest między innymi w płytkę Arduino Nano, dwa czujniki ultradźwiękowe HC-SR04, czujnik podczerwieni GP2Y0A02YK0F, silnik wibracyjny, brzęczyk, żyroskop MPU-6050 i moduł Bluetooth HC-05. Wszystkie mieszczą się w wydrukowanej w 3D obudowie nadającej się do noszenia.
Jeden czujnik ultradźwiękowy jest skierowany w górę pod kątem 45 stopni w celu wykrywania wysokich przeszkód. Drugi czujnik ultradźwiękowy jest skierowany bezpośrednio do przodu. Czujnik podczerwieni jest skierowany w dół pod kątem 45 stopni w celu wykrywania niskich przeszkód i został wybrany, ponieważ czujniki ultradźwiękowe mają problemy z niektórymi popularnymi podłożami. Żyroskop pozwala Walk-Botowi określić własną orientację w przestrzeni. Gdy wykryje przeszkodę, Walk-Bot wydaje dźwięk brzęczyka i uruchamia silnik wibracyjny. Zawiera również przycisk SOS, który każe Walk-Botowi połączyć się ze smartfonem użytkownika przez moduł Bluetooth, aby wysłać wiadomość do wybranego kontaktu w nagłym przypadku.
Więcej na temat urządzenia można przeczytać tutaj.