Japonia-Tokio: Na terenie portu lotniczego Haneda uruchomiono testową usługę chatu, w celu ułatwienia podróży osobom starszym i niewidomym

Na lotnisku Haneda w Tokio (Japonia), dla podróżnych korzystających z terminalu 3, uruchomiono eksperymentalną usługę chatu opartego na sztucznej inteligencji. Nowa usługa automatycznej odpowiedzi „Bebot” jest dostępna od 17 stycznia do 31 marca 2023 r.
Wyposażony w silnik przetwarzania języka naturalnego opracowany na podstawie historii czatów od ponad 30 milionów osób, „Bebot” może pochwalić się wysokim stopniem dokładności w odpowiadaniu na pytania, których potrzebują podróżni, w tym informacje o obiektach na lotniskach i informacje o lotach. Bebot odpowiada na prośby o informacje w łatwy do zrozumienia sposób poprzez naturalną rozmowę. Ponadto usługa została zaprojektowana z myślą o podróżnych z zagranicy, osobach starszych i niewidomych.

Kontekst: Zapotrzebowanie na wsparcie dostępności

Z portu lotniczego Haneda korzystają osoby o różnych potrzebach w zakresie dostępności, a najczęściej wymieniane problemy, z którymi borykają się podróżni to tródność ze znalezieniem potrzebnych informacji, zatłoczone stoiska informacyjne i kasowe, problem z odczytaniem małych liter oraz nieznajomość języka japońskiego. Dlatego firma Bespoke zdecydowała się na zaoferowanie i unowocześnienie usługi „Bebot”, która potrafi trafnie reagować niezależnie od języka ojczystego użytkownika czy jego wieku.
Dlatego też szczególną uwagę zwrócono na następujące udogodnienia:

  1. Odpowiedzi mogą być odczytywane na głos przez czytnik ekranu w usłudze czatu.
  2. Użytkownik może dostosować wielkość czcionki stosownie do swoich potrzeb.
  3. Łatwe do zrozumienia informacje są dostarczane przez native speakerów w wielu językach.

Bebot został wprowadzony przez różne organizacje w Japonii i za granicą, w tym instytucje publiczne i obiekty transportowe, na przykład dla samorządów lokalnych, gdzie wymagana jest dokładność i szybkość. W urzędach administracji Bebot jest wykorzystywany na wiele sposobów, takich jak tworzenie e-urzędu, udzielanie wskazówek dotyczących procedur, zarządzanie kryzysowe, reagowanie na katastrofy, informacja turystyczna i badanie potrzeb mieszkańców. Bazując na ogromnej ilości danych z czatu, usługa jest stale ulepszana i w porównaniu z innymi chatbotami jest w stanie udzielać dokładnych odpowiedzi, nawet jeśli swobodne wprowadzanie danych odbywa się w stylu potocznym lub za pomocą długich zdań.
Odpowiedzi i informacje są dostarczane na zoptymalizowanym wyświetlaczu dla każdego urządzenia, w tym dla komputerów PC, smartfonów, tabletów itp. Usługa charakteryzuje się również silnym wsparciem wielojęzycznym. Na lotnisku Haneda usługa zapewnia informacje w języku angielskim, chińskim i koreańskim , (oprócz japońskiego).


 

Źródło: Press Release Haneda Airport / Newswire.com