Dzień osób z niepełnosprawnościami w Muzeum Marynarki Wojennej!

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, 3 grudnia wszyscy goście wraz z opiekunami mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie.
Co roku, w dzień 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.  W tym dniu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami do bezpłatnego zwiedzenia. Obchody tego dnia są okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia: społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni to muzeum gromadzące eksponaty związane z Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej. Powstało w Gdyni 28 czerwca 1953 roku.
Pierwszą siedzibą Muzeum MW była stara willa położona obok plaży w Gdyni, w której ulokowano ekspozycję, a na okalającym ją  terenie eksponowano elementy uzbrojenia i wyposażenia okrętowego jak np. działa artylerii nadbrzeżnej z Helu, działa wydobyte z wraku stawiacza min ORP „Gryf”, działka przeciwlotnicze z ORP „Błyskawica” torpedy, miny. Ze składnicy muzealnej w Gdańsku sprowadzono kilkanaście luf armatnich i armat morskich pochodzących z XVII i XIX w. W 1960 r. w muzeum ustawiono łódź  „Chatka Puchatków”, na której dwaj polscy żeglarze przepłynęli Atlantyk w latach 1958–59.
Również w 1960 r. do muzeum przybył bardzo atrakcyjny eksponat – zasłużony w walkach w czasie II wojny światowej niszczyciel ORP „Burza”, przycumowany w porcie przy Skwerze Kościuszki. W czasie 15-letniej służby okręt-muzeum zwiedziło ponad 3,7 mln osób. Zły stan techniczny okrętu spowodował, że 1 maja 1976 ORP „Burza” został przeznaczony na złom, a funkcję okrętu-muzeum przejął wycofany ze służby w marynarce ORP Błyskawica, najstarszy na świecie zachowany dziś niszczyciel.


 

Źródło: inf. pras. / oprac. Mir.org.pl