Norwegia: Wyłudził od pacjentów 13 milionów koron. Okulista skazany na dwa lata

24 sierpnia w sądzie Midtre Hålogaland zapadł wyrok skazujący okulistę na dwa lata więzienia za to, że w trakcie wykonywania praktyki lekarskiej 33 tysiące razy oszukał pacjentów na łączną kwotę prawie 13 mln koron, m.in. poddał ich niepotrzebnym badaniom i zabiegom. W wyniku jego działań niektóre osoby straciły wzrok.


 

Ten tekst czytasz dzięki uprzejmości redakcji portalu Mojanorwegia.pl


 

Jensa Kratholma, okulistę z Narwiku, którego oskarżono o 33 tys. przypadków oszustwa pacjentów na łączną kwotę 13 mln NOK, skazano pod koniec sierpnia na dwa lata pozbawienia wolności, informuje serwis NRK opisujący sprawę. Sąd zdecydował także o konfiskacie skazanemu 3 mln NOK – odszkodowania od nieuczciwego lekarza domagało się bowiem 185 pokrzywdzonych pacjentów.
Coś tu nie gra
W 2017 regionalna agencja służby zdrowia Helse Nord zgłosiła podejrzenie oszustwa – okulista od wielu lat miał oszukiwać pacjentów m.in. wprowadzaniem ich w błąd co do stawianej diagnozy, zlecaniem badań, za które pacjenci płacili z własnej kieszeni (okulista bezprawnie żądał od nich wkładu własnego), doliczaniem usług, których nie wykonywał, kierowaniem na niepotrzebne i kosztowne zabiegi. Jak podaje NRK, okulista tylko jednego roku wykonał więcej operacji zaćmy niż wszyscy okuliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo razem wzięci. Podczas przeprowadzanych zabiegów nie stosował się także do wymagań higieniczno-sanitarnych. W wyniku operacji co najmniej dwóch pacjentów straciło wzrok.
Lekarz podpisał z Helse Nord umowę na przeprowadzenie w ciągu roku 500 operacji zaćmy. Tylko w styczniu 2020 zoperował 290 osób w ciągu 25 dni.
W 2020 stracił prawo do wykonywania zawodu.
Okulista odwołał się od wyroku.


 

Autor: Natalia Szitenhelm-Smeja
Źródło: Mojanorwegia.pl