Płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku dwa razy. Jest decyzja Rządu

W przyszłym roku czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd proponuje, żeby od stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od lipca wzrosła do poziomu 3450 zł. Teraz rządową propozycję omówi Rada Dialogu Społecznego.
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2023 roku. Zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przyszłym roku najniższe pensje wzrosną dwa razy;

  1. • od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, czyli o 373 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w tym roku;
  2. • w lipcu 2023 roku płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3450 zł oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia również wzrośnie dwukrotnie;

  1. • od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10;
  2. • a od lipca 22,50, co oznacza wzrost o 14,2 proc. względem roku 2022.

Ustawowe płace minimalne powinny gwarantować każdemu pracownikowi godne zarobki, zapewniające odpowiednią jakość życia. Kluczowym jest ustanowienie minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku na adekwatnym poziomie, który umożliwi również kontynuowanie wysiłków państwa zmierzających do zmniejszenia inflacji – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zwiększenie minimalnego wynagrodzenia i zmiany podatkowe, przede wszystkim obniżka podatku PIT z 17 proc. do 12 proc., pozwolą osobom najmniej zarabiającym utrzymać siłę nabywczą swoich dochodów przy obserwowanym wzroście cen.
Zmiany te mogą przyczynić się również do wzrostu popytu wewnętrznego co będzie miało korzystny wpływ na polską gospodarkę w momencie kiedy cała Europa będzie mierzyć się z wielowymiarowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę – mówi minister Maląg.

Rządowa propozycja na Radzie Dialogu Społecznego

Rada Ministrów – do 15 czerwca — przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Rząd szacuje, że w przyszłym roku regulacje obejmą 2,74 mln osób.
Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy dostają najniższe wynagrodzenie. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1700 zł.


 

Źródło: MRiPS