Łódź: „Własnymi oczami”. Wystawa zdjęć wykonanych przez osoby z dysfunkcją wzroku

Czy możliwość fotografowania otaczającego nas świata jest zarezerwowana wyłącznie dla osób widzących? Czy osoby niewidzące potrafią zrobić dobre zdjęcia? Warto obejrzeć wystawę pt. „Własnymi oczami”, na której prezentowane są zdjęcia wykonane przez dzieci z dysfunkcją wzroku lub całkowicie pozbawione możliwości widzenia. W ten sposób będzie można się przekonać nie tylko o działaniu arteterapii, ale i uwierzyć, że pokonywanie najtrudniejszych barier jest możliwe i ma głęboki sens.
„Własnymi oczami” to międzynarodowy projekt artystyczny, którego uczestnicy pochodzą z trzech europejskich miast: Stuttgartu, Strasburga i Łodzi. Pomysłodawcą tego odważnego przedsięwzięcia, zakładającego naukę fotografowania osób niewidzących, jest Eric Vazzoler, artysta fotograf,  na co dzień mieszkający w Strasburgu. To on we współpracy z Alexandrem Dayet z Fundacji Kamera zaangażował się w pracę z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi.
Dzieci, które nie widzą lub mają dysfunkcję wzroku przez pięć miesięcy fotografowały swoje życie oraz miasta w których mieszkają, w tym także Łódź. Projekt aktywnie wspierał, poprzez warsztaty online, jeden z najbardziej znanych niewidomych fotografów świata – Evgen Bavcar.

My, osoby niewidzące przez wieki pozostawaliśmy dla widzących całkowicie pasywnymi modelami, pozbawionymi możliwości odpowiedzi na siłę wszechobecnego spojrzenia. Dlatego nauczenie niewidomych dzieci fotografowania stanowi pierwszy krok ku równouprawnieniu w świecie, gdzie obraz jest wszechwładny i wszechmocny

– tak Evgen Bavcar komentuje ideę projektu.
Wystawę zdjęć, efektów prac łódzkich uczestników projektu „Własnymi oczami”, można obejrzeć w Galerii Artystycznej (galeria Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych) przy ul. Piotrkowskiej 17 już od 8 czerwca. Wernisaż, na który wstęp jest wolny, odbędzie się o godz. 17:00.
Wśród prac umieszczonych na wystawie znajdują się  zdjęcia wykonane przez 10-letnią Hanię Skrodzką, której fotografie wykonane pod wodą mają dużą wartość artystyczną. Hania jest zarazem jedną z bohaterek filmu „Własnymi oczami” , który wyreżyserował Alexandre Dayet. Jego pokaz uświetni wernisaż wystawy.
Wystawa „Własnymi oczami” będzie dostępna dla łodzian do 30 czerwca, a następnie zostanie przeniesiona do strasburskiej biblioteki im. André Malraux.
Wydarzenie towarzyszy tegorocznemu Festiwalowi.
Projekt „Własnymi oczami” został sfinansowany z budżetu UMŁ.


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi