Tychy: Przez miasto na wózkach z zasłoniętymi oczami

Znajdowanie rozwiązań w trakcie projektowania pod kątem użyteczności przestrzeni miejskich i obiektów publicznych, a także poznanie zagadnień prawnych związanych z dostępnością i zapoznanie się z poruszaniem osób ze specjalnymi potrzebami, to założenia dwudniowych warsztatów zorganizowanych dla urzędników miejskich, które trwają w auli Centrum Balbina w Tychach.
Podczas warsztatów urzędnicy mieli okazje poruszać się po mieście wózkami, z zasłoniętymi oczami z osobą towarzyszącą czy z blokadami i obciążeniem ograniczającymi swobodne poruszanie się.

– Warsztaty pokazują nam w sposób bezpośredni i oczywisty z czym muszą borykać się osoby z ograniczoną sprawnością. Panie prowadzące szkolenie w bardzo empatyczny sposób przedstawiały nam potrzeby i możliwe uczucia osób, które napotykają na bariery w przestrzeni publicznej i nie mają możliwości ich pokonania. Uświadamiały też jak bardzo ważne jest możliwie równe traktowanie osób sprawnych i osób z brakiem pełnej sprawności, jak ogromnie istotne jest wzajemne wsparcie między ludźmi

– powiedziała Monika Pifko z Wydziału Innowacji i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Tychach.
Finalnym etapem szkolenia będzie przygotowanie wytycznych, które na co dzień będą stosowane podczas przygotowania planów inwestycji i remontów.


 

Źródło: UM Tychy