Łódź: Teatr Powszechny zaprasza na 70. premierę “Teatru dla niewidomych i słabowidzących”

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza serdecznie na 70. premierę “Teatru dla niewidomych i słabo widzących” w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”.
W poniedziałek (6 czerwca), o godz. 11:30 na deskach teatru zostanie zagrany spektakl Michele Riml pt. „Wściekły”.

O spektaklu

Na początku może wydawać się niewinna. Przejawia się w nieszkodliwych słowach, drobnych gestach, niezauważalnie staje się częścią naszej codzienności. Przyzwyczajamy się do niej. Zaczynamy ją przyjmować jako coś naturalnego, nasze granice akceptacji przesuwają się.
P r z e m o c. Pozwalamy jej kiełkować, jest coraz bardziej niebezpieczna. Staje się naturalnym mechanizmem zachowań w domu, fundamentem relacji między ludźmi, modelem funkcjonowania społeczeństwa… Staje się destrukcyjna i trudna do zatrzymania, przybiera formy skrajne, co obserwujemy we współczesnym świecie.
Spektakl „Wściekły”, najnowsza prapremiera w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”, stawia pytania o to, dlaczego nie potrafimy zatrzymać mechanizmu przemocy? Dlaczego przyzwalamy na nią i dlaczego pozwalamy jej się umacniać? Kogo żywi konflikt? I czy jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić? Czy i na ile jesteśmy w stanie wyeliminować korzenie przemocy?
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Opracowanie muzyczne: Bartosz Adamiak
Reżyseria świateł: Łukasz Broniewski, Sylwester Wilk
Obsada: Marta Jarczewska, Filip Jacak
Inicjatywa ta, zapoczątkowana przez dyrektor Ewę Pilawską w roku 2005, ma na celu przybliżenie teatru i umożliwienie dostępu do niego widzom z problemem niedowidzenia.
Spektakli realizowanych w ramach cyklu “Teatr dla niewidomych i słabo widzących” nie można porównywać z obecnymi w repertuarach innych teatrów spektaklami z audiodeskrypcją. W spektaklach z audiodeskrypcją gubi się najistotniejsza wartość obecna w teatrze, czyli bezpośredni kontakt widza i aktora. Premiery Teatru Powszechnego w Łodzi tworzone są w oparciu o zrozumienie wyjątkowości niewidomych widzów. Każda z nich to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji teatru.
Zainteresowane większe grupy proszone są o potwierdzenie przybycia na przedstawienie.
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI WIDZÓW
Teatr Powszechny w Łodzi
tel.: (42) 633-50-36 | (42) 633-25-39 wew. 314
e-mail: bilety@powszechny.pl


 

Źródło: materiały nadesłane