Bydgoszcz: Wczesne wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami

Bydgoszcz przystąpiła do II edycji Kompleksowego Programu dla rodzin „Za życiem” skierowanego do rodzin dzieci z niepełnosprawnością. Nabór na rok 2022 będzie trwał od 1 do 30 czerwca br. Łączna kwota wsparcia wynosi ponad 8 mln w latach 2022-2026.

– Program skierowany jest do dzieci od chwili wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością, do rodzin dzieci z niepełnosprawnością, do dzieci od narodzin do czasu podjęcia nauki szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku od 0-3 lat. Dziecko zgłaszane do programu musi być mieszkańcem Bydgoszczy lub uczęszczać do żłobka lub przedszkola na terenie miasta. Zajęcia terapeutyczne będą odbywały się w różnych częściach miasta

– mówiła podczas briefingu prasowego zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.
Dzieci z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać ze wsparcia fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, terapeutów SI, wczesnego wspomagania rozwoju. Ze wsparcia będą mogli również skorzystać rodzice.
W pierwszej edycji programu „Za życiem” ze wsparcia skorzystało ok. 200 dzieci z niepełnosprawnością. Kwota przeznaczona na to zadanie wyniosła ponad 2,5 mln złotych. Druga edycja przynosi znaczący wzrost – w latach 2022-2026 na program przewidziano ponad 8 mln złotych.
Nabór rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 30 czerwca br. Szczegóły będą dostępne z początkiem czerwca na www.bydgoszcz.pl/edukacja i www.ppp1.edu.bydgoszcz.pl. Ilość miejsc jest ograniczona.
W Bydgoszczy realizację programu koordynuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna na 1.


 

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Bydgoszczy