Hiszpania: z powodu masowych zakażeń brakuje pracowników w domach opieki

Masowe zakażenia koronawirusem wśród pracowników domów opieki w Hiszpanii, wywołane szóstą falą Covid-19 w tym kraju, wywołały chaos w tych placówkach i ogromne problemy kadrowe. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Katalonii.
Jak oszacowała hiszpańska Federacja Przedsiębiorców Ośrodków Opiekuńczych (FED), średnio w skali kraju odsetek pracowników domów opieki, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim po zakażeniu SARS-CoV-2, przekracza już 20 proc.
“Nigdy jeszcze w trakcie pandemii odsetek zakażonych wśród personelu tych jednostek nie był tak wysoki jak obecnie” – podkreślił szef FED Ignacio Fernando-Cid, wskazując, że podczas poprzednich fal Covid-19 odsetek zakażonych pracowników sięgał maksymalnie 15 proc.
W Katalonii na zwolnieniu lekarskim po zakażeniu koronawirusem przebywa aktualnie blisko 30 proc. pracowników domów opieki.
Tymczasem z porannych komunikatów regionalnych służb medycznych Hiszpanii wynika, że sytuacja epidemiczna w tej wspólnocie autonomicznej się pogarsza. W poniedziałek katalońskie władze sanitarne podały, że w ostatnim tygodniu odnotowano tam rekordową liczbę ponad 200 tys. nowych infekcji.
Szósta fala Covid-19 nasila się również w Andaluzji, na południu kraju. Regionalny rząd podał w poniedziałek rano, że w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono tam najwyższą dotąd dobową liczbę zakażeń – 16,5 tys.


 

Źródło: PAP / Marcin Zatyka