Holandia: w domach opieki rośnie liczba zgonów z powodu Covid-19

W domach opieki w Holandii rośnie liczba zgonów z powodu Covid-19 – wynika z badań profesora medycyny geriatrycznej Ceesa Hertogha. Najnowsze dane pokazują też, że około 22 proc. zaszczepionych mieszkańców tego typu placówek umiera wskutek zakażenia, w dużej mierze z powodu podatności starszych ludzi na wariant Delta koronawirusa.
„(Szczep Delta) jest nie tylko bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty, ale może również mieć fatalny skutek u osób starszych” – wskazuje naukowiec, który na zlecenie holenderskiego ministerstwa zdrowia przeanalizował dane blisko 400 zaszczepionych i zakażonych pensjonariuszy domów opieki.
Hertogh podkreśla, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w ponad 40 proc. domów opieki u ich mieszkańców stwierdzono Covid-19, a odsetek zgonów jest tak wysoki, jak podczas drugiej fali pandemii w listopadzie ubiegłego roku.
Badacz narzeka na chaos w rejestracji szczepień. „W jednym domu opieki są one rejestrowane w systemie leków, w innym w elektronicznej karcie pacjenta, a w jeszcze innym jedynie na papierze” – mówi Hertogh, cytowany przez portal NOS zaznaczając, że utrudnia to naukowcom prowadzenie badań.


 

Źródło: PAP / Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek