Auchan w Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Równe szanse dla wszystkich – inicjatywy na rzecz pracowników i klientów

Auchan Retail Polska z troską podejmuje liczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami – zarówno klientów sieci jak i jej pracowników. Firma realizuje program „Równe szanse w zatrudnieniu” i zachęca sklepy do zatrudniania osób o różnym stopniu niepełnosprawności – dziś to już 529 pracowników sieci na różnych stanowiskach. W uznaniu skutecznej integracji osób z niepełnosprawnościami firma otrzymała tytuł  “Pracodawca z sercem”, przyznany przez agencję pośrednictwa pracy BPO Network.
W Auchan od ponad 15 lat prowadzimy politykę zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Jako pierwszy, już w roku 2006 projekt ten wprowadził sklep Auchan we Wrocławiu, zatrudniając osoby niedosłyszące na stanowiskach kasowych. Wkrótce do tej  inicjatywy dołączyły sklepy w Warszawie w Wola Parku i na Modlińskiej. Począwszy od 2008 roku nasza sieć stale współpracuje z przedsiębiorstwem ekonomii społecznej ABA Serwis, zatrudniając osoby o różnym stopniu niepełnosprawności w naszych sklepach. – mówi Arkadiusz Mika, dyrektor Zasobów Ludzkich Auchan Retail Polska.
Jesteśmy dumni z otrzymanego wyróżnienia. Tytuł “Pracodawca z sercem” jest dla nas również zobowiązaniem na przyszłość, aby jeszcze większą wagę przywiązywać do różnorodności w naszym przedsiębiorstwie – mówi Dorota Patejko, dyrektor Komunikacji i CSR w Auchan Retail Polska.
Inne działania, które zasługują na podkreślenie to pionierskie wprowadzenie tzw. Godzin ciszy z myślą o osobach ze spektrum autyzmu i nadwrażliwością sensoryczną. Auchan, jako pierwsza sieć w Polsce, uruchomiła tę inicjatywę, która polega na stworzeniu możliwości robienia zakupów w przyjaznym sensorycznie środowisku. Godziny ciszy obowiązują we wszystkich sklepach Auchan we wtorki, w godzinach 15:00-17:00. W tym czasie w sklepach przyciemnione zostają światła, wyłączone telewizory, muzyka i komunikaty z głośników. Dodatkowo do dyspozycji kupujących oddana jest specjalna, uprzywilejowana kasa.
Kolejnym krokiem wsparcia osób z niepełnosprawnościami jest zainicjowany w sklepie Auchan Częstochowa Poczesna w październiku br. pilotażowy projekt „Niebieski Wolontariusz – Asystent”, realizowany we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie. Jego celem jest pomoc w zakupach osobom zgłaszającym potrzebę wsparcia ze względu na swoje niepełnosprawności. Pomoc udzielana jest przez uczniów – wolontariuszy.
Ważnym wyróżnikiem wszystkich sklepów Auchan jest stopień, w jakim dostosowane są one do potrzeb klientów z niepełnosprawnościami. 100% kas samoobsługowych (w szczególności kasy gotówkowe) zainstalowanych jest tak, aby Klient na wózku mógł dosięgnąć monitora kasy. Z kolei umieszczony nisko, praktycznie na wysokości kolan wrzut banknotów pozwala mu wygodnie zapłacić oraz otrzymać resztę. Takich kas samoobsługowych zainstalowanych mamy łącznie ponad 230 w prawie każdym sklepie Auchan.


 

Źródło: Biuro Prasowe Auchan Polska