Światowy Dzień Wzroku 2019 pod hasłem Wzrok przede wszystkim

10 października przypada Światowy Dzień Wzroku, który w tym roku obchodzony będzie pod hasłem Vision First – Wzrok przede wszystkim. Corocznie celem tego święta jest propagowanie zdrowego widzenia i regularnych badań wzroku oraz poszerzanie dostępu do specjalistów.
Według danych WHO problemy z widzeniem mogą dotyczyć nawet 1,3 miliarda ludzi na świecie, z czego ponad 250 mln cierpi z powodu istotnego zaburzenia lub chorób narządu wzroku, w tym 36 mln jest niewidomych. Problemy ze wzrokiem zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. W ponad 75 proc. przypadków można by im zapobiec lub skutecznie je leczyć dzięki wczesnemu wykryciu i właściwej diagnozie.

Wzrok przede wszystkim

Należy pamiętać, że wzrok jest najważniejszym ze zmysłów – za pomocą oczu dociera do nas ponad 80 proc. informacji z zewnątrz. Osłabienie ostrości widzenia oraz dysfunkcje i choroby narządu wzroku wpływają na odbiór rzeczywistości i mogą mieć liczne negatywne konsekwencje w funkcjonowaniu na co dzień. Jak wynika z badania Vision Express aż co szósty Polak nigdy nie był na wizycie u specjalisty, a niemalże 65 proc. bada swój wzrok rzadziej niż raz do roku. Jednocześnie blisko połowa twierdzi, że ma trudności z widzeniem lub chorobę oczu, a prawie co piąty z nas nie jest świadomy jej występowania. Te dane jasno pokazują, jak często ten problem bywa bagatelizowany. Nawet w krajach rozwiniętych, pomimo szerokiego dostępu do specjalistów i możliwości przeprowadzenia nieinwazyjnych badań diagnostycznych, świadomość konieczności regularnej profilaktyki pozostaje nadal niewystarczająca. Światowy Dzień Wzroku jest obchodzony międzynarodowo, a organizowane w jego ramach akcje mają zachęcać do wizyt u specjalistów oraz do wsparcia tych, którzy nie mają na co dzień dostępu do tego typu usług medycznych. W Polsce z tej okazji zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z możliwości bezpłatnych badań wzroku przeprowadzanych w ponad 200 salonach sieci Vision Express.

W trosce o zdrowie oczu Polaków

Bez względu na wiek pielęgnacja oczu oraz odpowiednia dbałość o wzrok są podstawą prawidłowego widzenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz bezzwłoczne działanie, gdy tylko dostrzeże się pierwsze niepokojące objawy.
– W przypadku młodszych osób, regularna kontrola oczu u specjalistów pozwala wykryć takie wady, jak np. krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm i zastosować odpowiednią korekcję ograniczającą ich postęp. U osób dorosłych, systematyczne badania mogą uchronić przed poważnymi uszkodzeniami, a nawet całkowitą ślepotą, która może być następstwem tak poważnych chorób jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia – przypomina dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express. – Kalendarz badań profilaktycznych wzroku należy dostosowywać indywidualnie – częstsze wizyty powinny wykonywać osoby po 60. roku życia oraz z grup ryzyka (chorujący na cukrzycę i inne choroby metaboliczne, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę), chorzy na jaskrę i nadciśnienie oczne oraz osoby noszące soczewki kontaktowe – dodaje ekspert.
Światowy Dzień Wzroku może być idealną okazją do przyjrzenia się swoim oczom, przeprowadzenia badań w tym dniu i powtarzania ich właśnie w tym okresie co roku. W dniach 7-10 października w godzinach od 10 do 12 we wszystkich 207 salonach Vision Express będzie możliwość odbycia bezpłatnej kontroli. Zapisy na badania prowadzone będą w trakcie trwania akcji online oraz bezpośrednio w salonach. Adresy wszystkich punktów oraz więcej informacji dostępnych jest na stronie www.visionexpress.pl.


 

Źródło: inf. pras.