Gdańsk: Niosą pomoc starszym i niepełnosprawnym. Odebrali nagrody z rąk Prezydenta miasta

Najlepsze opiekunki i opiekunowie osób starszych oraz z niepełnosprawnością w Gdańsku otrzymali nagrody i wyróżnienia „Złotej Malwy 2021”. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska honorują osoby, które swoją pracę na rzecz potrzebujących traktują jak misję i zawodowe spełnienie.
Tegoroczna uroczystość odbyła się w Wielkiej Hali Dworu Artusa, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa w epidemii. Nagrody „Złotej Malwy 2021”, symboliczne kwiatowe brosze oraz gratyfikacje pieniężne, wręczyła laureatom Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Gratuluję wszystkim wam z całego serca i dziękuje za pracę i poświęcenie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Pomimo różnych trudności, które dotykają osoby starsze i te z niepełnosprawnościami, pomagacie i jesteście łącznikiem w poznawaniu świata. Życzę siły, docenienia pracy i cieszenia się szacunkiem drugiego człowieka.

Kompetencja, zaangażowanie i „serce na dłoni”

  1. • „Złotą Malwą” (gratyfikacja 6 tys. zł brutto) uhonorowano Katarzynę Buchholz zatrudnioną w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej Pomorskim Zarządzie Wojewódzkim Stowarzyszeniu Charytatywnym,
  2. • „Srebrną Malwę” (gratyfikacja 4,5 tys. zł brutto) otrzymała Elwira Rugieł pracująca w Domu Pomocy Społecznej „Orunia”,
  3. • „Brązową Malwę” (gratyfikacja 3 tys. zł brutto) odebrała Bohdana Chop, opiekunka z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.

– Nagrody są wyrazem uznania za osiągnięcia w pracy oraz wspaniałą opiekę, jaką uhonorowani otaczają swoich podopiecznych – mówiła Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – To podziękowanie za szczególne zaangażowanie, kompetencje i wrażliwość na sytuację i potrzeby osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością.

Nagrody i wyróżnienia „Złotej Malwy” po raz pierwszy zostały przyznane w 2018 roku. Otrzymują je osoby: „za osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz potrzebujących w obszarze usług opiekuńczych, świadczonych w domach pomocy społecznej oraz miejscu zamieszkania”. Najlepszych z najlepszych wyłoniła kapituła „Złotej Malwy 2021”, którą tworzyli przedstawiciele m.in. Miasta, organizacji pozarządowych, Rady Seniorów oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

– Praca, którą podejmują wszystkie opiekunki i opiekunowie, szczególnie w dzisiejszych czasach jest bardzo trudna i obciążająca emocjonalnie. Mimo to, poświęcają swój czas i serce, nierzadko z narażeniem własnego zdrowia. Swoim zaangażowaniem dają jednak wytchnienie osobom, które wyręczają w tej opiece i radość swoim podopiecznym – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca kapituły nagrody. – Jesteśmy dumni, że z roku na rok poziom tej pracy wzrasta. Wszystkie te osoby są dla nas bohaterami.

Pomagają w placówkach i środowisku domowym

MOPR w Gdańsku ma zawarte umowy na świadczenie usług opiekuńczych w środowisku i mieszkaniach podopiecznych z Gdańską Spółdzielnią Socjalną oraz z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. Organizacje te zabezpieczają łącznie blisko 330 opiekunek i opiekunów dla osób potrzebujących. Natomiast w domach pomocy społecznej takich zaangażowanych ludzi jest łącznie ok. 140. Wspierają podopiecznych m.in. w codziennych czynnościach życiowych, np. higienicznych czy zdrowotnych. Są blisko i zawsze są pomocni.


 

Źródło: Referat Prasowy UM Gdańsk