Warszawa: Jak wygląda pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym podczas epidemii?

W początkowym okresie pandemii, Warszawa uruchomiła program pomocy dla osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami oraz objętych kwarantanną – poinformował w komunikacie przesłanym do PAP Urząd m.st. Warszawy.
Jak przekazano w komunikacie, stołeczni urzędnicy wspólnie z organizacjami pozarządowymi i dzielnicami stworzyli system pomocy „Warszawa Wspiera”, który adresowany jest do osób starszych i potrzebujących, które przebywają w dobrowolnej izolacji. „Projekt jest realizowany we wszystkich dzielnicach miasta, gdzie działają dzielnicowe zespoły +Warszawa Wspiera+, które składają się z pracowników urzędów dzielnic, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy” – podkreślono.
„Zespoły docierają do seniorów oraz osób potrzebujących, dla których są robione np. zakupy żywności, leków na receptę, środków higienicznych czy wynoszenie odpadów komunalnych. Zapewniamy także wsparcie psychologiczne” – zaznaczono.
Przekazano również, że Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, które działają w dzielnicach udzieliły wsparcia blisko 7 tys. osób objętym kwarantanną oraz blisko 24 tys. mieszkańców z grupy ryzyka, w tym osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami, które są narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci koronawirusa. „Wsparcie obejmowało: pomoc żywnościową, pomoc psychologiczną, pomoc w zakresie wykupienia leków i wyrzucania odpadów komunalnych” – napisano.
Poinformowano także, że dzięki współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie została przygotowana rezerwa w postaci 5 tys. racji żywnościowych. „Każda zawiera 10 kg produktów, które wystarczają do przygotowania trzech posiłków dziennie przez tydzień dla jednej osoby oraz jadłospis opracowany przez dietetyka. Racje żywnościowe przeznaczone są dla osób i rodzin wymagających wsparcia. Z paczek mogą skorzystać osoby, którymi opiekuje się pomoc społeczna, ale także mieszkańcy, którzy z różnych względów znaleźli się w trudnej sytuacji” – wskazano, dodając, że z tej formy pomocy korzysta z ok. 420 osób dziennie.
W komunikacie dodano, że pomoc w trakcie epidemii skierowana jest także dla osób bezdomnych. „Po ulicach Warszawy jeździ Mobilny Punkt Poradnictwa (MPP) – autobus, z którego wydawane są paczki żywnościowe. MPP od marca przekazał ponad 50 tys. paczek żywnościowych” – podano.


 

Źródło: PAP / Bartłomiej Figaj