WOŚP: 20 lat ratowania wzroku wcześniaków

W ostatnią niedzielę stycznia odbędzie się 30. Finał WOŚP, dedykowany okulistyce dziecięcej. I choć będzie to pierwsza zbiórka Orkiestry poświęcona tej dziedzinie medycyny, to WOŚP od 20 lat działa na rzecz ratowania wzroku najmłodszych pacjentów, realizując Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków.
Retinopatia wcześniaków to naczyniopochodne uszkodzenie siatkówki oka, które może powstawać u dzieci narodzonych przedwcześnie. Jeśli schorzenie nie zostanie wykryte na czas, a prawidłowe leczenie szybko wdrożone, może dojść do odwarstwienia siatkówki, która jest równoznaczna z utratą widzenia.

W 2001 roku Fundacja powołała Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków – pierwszy z flagowych programów Fundacji WOŚP skierowany do wcześniaków – dzięki któremu dostęp do leczenia, pierwotnie ograniczony do jednego, dwóch ośrodków w całym kraju, stał się powszechny. Założeniem programu jest wyposażenie lekarzy w wysokiej klasy laserowe urządzenia do diagnozy i leczenia wzroku noworodków.
W ciągu 20 lat realizacji programu Fundacja stworzyła 21 nowoczesnych ośrodków leczenia retinopatii i zakupiła ponad 200 urządzeń, między innymi wzierniki pośrednie do diagnostyki retinopatii i lasery, za prawie 17,5 miliona złotych.
Przebadano 254 919 wcześniaków, a wzrok uratowano 10 692 dzieciom, czyli blisko 100% dzieci poddanym terapii.
Dzięki wsparciu Fundacji i stałej współpracy z lekarzami leczenie retinopatii u wcześniaków w Polsce jest obecnie na podobnym poziomie, co w państwach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych.


 

Źródło: Biuro Prasowe WOŚP