Wrocław: Jutro startuje turniej PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament

Osoby niewidome grają w tenisa ziemnego, tzw. blind tenisa. W 2017 roku polska reprezentacja blindtenisistów na mistrzostwach świata w Hiszpanii zdobyła dwa medale – srebrny i brązowy. W tym roku mistrzostw nie będzie, ale Polacy znaleźli sposób, by zmierzyć się z zawodnikami z innych krajów. Pod skrzydłami Fundacji Widzimy Inaczej, obecnie jedynej organizacji w Polsce prowadzącej treningi blind tenisa, organizują własny międzynarodowy turniej – PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 11 i 12 września 2021 r. na kortach K69 we Wrocławiu (ul. Kozanowska 69) i będzie transmitowane online na YouTube.com. Udział w turnieju potwierdzili gracze z Niemiec, Irlandii, Hiszpanii oraz Włoch. Zawodnicy startować będą w trzech kategoriach – B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2 i B3, w grupach kobiet i mężczyzn. Zwycięzcy zmagań otrzymają puchary oraz upominki przygotowane przez sponsorów.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Polski Związek Tenisowy. Zawodników gościł będzie hotel Ibis Wrocław Centrum, ciepły poczęstunek przygotuje Soup Coulture, za transport gości odpowiada MPK Wrocław, a o oprawę techniczną transmisji online zadba firma Fokus Art. Selgros Wrocław zapewni sportowcom odpowiednie nawodnienie i drobne upominki, gadżety dla zwycięzców przygotowało również wrocławskie Biuro Promocji Miasta i Turystyki.

Akademia Tenisa

Blind tenis (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących) to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana jest w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a nawet Australia czy Singapur. Jej twórcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, do Polski wprowadziła ją kilka lat temu Agata Barycka. Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty.
Blind tenis jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, na identyfikowaniu dźwięków, itp.
Rozpowszechnianie blind tenisa to jedno z głównych działań Fundacji Widzimy Inaczej, która istnieje od 2015 r. Organizacja prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której pod okiem doświadczonych trenerów osoby z niepełnosprawnością wzroku – dorośli i dzieci – poznają tajniki gry, rozwijają swoje umiejętności i szukają najlepszych sposobów na to, by dbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, treningi odbywają się na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Projekt „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Uwaga: Uczestnicy wydarzenia proszeni będą o stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego (zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa w budynku klubowym, dezynfekcję rąk przy wejściu, zakaz przebywania na terenie obiektu osób z cechami infekcji górnych dróg oddechowych).


 

Źródło: inf. pras.