„Widzieć w ciemności”. Powstał film dokumentalny o matce Czackiej i Ośrodku w Laskach

Na postać Matki  Elżbiety Róży Czackiej oczy wszystkich zwróciły się kiedy ogłoszono wspólną Beatyfikacje Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej.
Niektórzy mówią nawet, że Prymas ( przez pandemię ) poczekał na swoją Przyjaciółkę. Ich przyjaźń datuje się od lat dwudziestych ubiegłego wieku.
O tej niezwykłej postaci Polacy dotychczas nie wiedzą zbyt wiele. Dlatego właśnie ten dokument może stać się kamieniem milowym w poszerzeniu wiedzy o jej życiu i o tym co stworzyła.
Laski to mała podwarszawska miejscowość, w której na początku XX wieku Elżbieta Czacka stworzyła niezwykłe dzieło. Utworzyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wszystko po to, żeby zmienić los niewidomych w Polsce. I udało się to w sposób niespotykany w Europie. Film pokazuje tę historię, widzowie obejrzą wiele niezwykłych, pokazanych często po raz pierwszy zdjęć. Zobaczą też jedyne istniejące nagranie filmowe z Matką Czacką.
Twórcy filmu podążają drogą Jej życia i dzieła. Dotarli do Sióstr Zakonnych, które Matkę Czacką pamiętają i wielu starszych i młodszych wychowanków Lasek. Nie jest to jednak dokument religijno – historyczny wyłącznie. Dostajemy w nim porcję wiedzy, ciekawostek i rzetelnej historycznej wiedzy.
Poznamy Romana Roczenia – wychowanka Lasek, który wygrywa festiwale szantowe, gra w tenisa (tak, niewidomi mogą grać w tenisa), organizuje rejsy dla niewidomych na morzu.
Wybitni polscy specjaliści opowiedzą o wkładzie Matki Czackiej (za co odznaczył Ją Prezydent Mościcki) w spolszczenie alfabetu Brailla.
O fenomenie Lasek jako niezwykłego miejsca, z unikalnym klimatem opowiadają także: reżyser Krzysztof Zanussi i aktorka Maja Komorowska.
Uroczysta premiera filmu odbędzie się 5 września w Laskach.
Dokument będzie można obejrzeć w dniu beatyfikacji kard. Stefana
Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, w niedzielę 12 września w TVP
1, a później na vod.tvp.pl.
Sponsorami filmu są: ORLEN, KGHM, PZU i PEKAO S.A.


 

Źródło: Widziecwciemnosci.pl