Poznań: Znaczniki Totupoint dla osób niewidomych na trasie do ul. Włodarskiej

Od 21 sierpnia tramwaje z pasażerami kursują do ul. Włodarskiej, czyli pierwszej części trasy tramwajowej na Naramowice. Aby podróże były komfortowe dla wszystkich, na trasie zadbano o infrastrukturę ułatwiającą poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Nowością jest Totupoint – system pomagający osobom niewidomym i słabowidzącym pewniej poruszać się w obrębie przystanków. Łącznie na oddanym odcinku nowej trasy tramwajowej pojawiło się 26 specjalnych znaczników.
– Chcemy, by nowa trasa była dostępna dla wszystkich. Po raz pierwszy w Polsce tego typu system zostanie wprowadzony na całej trasie tramwajowej. Poznań tym samym będzie miał najwięcej znaczników Totupoint w kraju – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Totupoint to niewielkie kostki zamontowane na przystankach współpracujące z aplikacją na smartfony. Znacznik jest wykrywany i aktywowany przez aplikację – kiedy zbliżymy się do niego, usłyszymy komunikat z nazwą przystanku i kierunkiem ruchu. Komunikat głosowy aplikacji Totupoint pełni także funkcję przywołującą – dzięki niemu możliwe jest łatwe odnalezienie przycisku informacji pasażerskiej, co dla osób niewidomych i niedowidzących może stanowić problem. Aplikacja zawiera również opisy poszczególnych miejsc, które pozwalają poznać topografię danego przystanku oraz zorientować się w przestrzeni.
Ich wdrożenie to efekt współpracy spółki PIM z pełnomocnikiem prezydenta miasta Poznania ds. osób z niepełnosprawnościami oraz z koordynatorem ds. dostępności przestrzeni publicznej, którzy zajmują się sprawami środowiska osób z niepełnosprawnościami w Poznaniu.
Totupoint zyskuje na popularności, działa już w ponad 800 miejscach w Polsce, przy czym w samym Poznaniu jest ich niemal 200, m.in. udźwiękowiona i opisana została przestrzeń Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim.


 

Źródło: UM Poznań