Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: Dwa medale Polaków na otwarcie rywalizacji

Worek z medalami dla biało-czerwonych podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio otworzył duet Marcin Polak z przewodnikiem Michałem Ładoszem. Nasi kolarze torowi w wyścigu o 3. miejsce na dochodzenie na 4000 m na ostatnim okrążeniu wyprzedzili rywalizujących z nimi Francuzów. Srebrny medal dla biało – czerwonych zdobył paraszermierz, Adrian Castro. Polacy rozpoczęli również rywalizację w paratenisie stołowym i parapływaniu.
W bezpośredniej walce o brąz polscy kolarze pokonali Francuzów: Alexandre’a Lloverasa i Corentina Ermenaulta, zwyciężając na mecie o niespełna 0,3 sekundy. Czas Polaków: 4:07.850. Biało-czerwoni zasłużyli na brawa za walkę do końca, ponieważ jeszcze na 800 metrów przed metą mieli stratę do rywali blisko sekundy.
– W finale B jechaliśmy to, co mogliśmy, praktycznie przez pierwsze 15 okrążeń przegrywaliśmy z Francuzami. To była walka o jak najlepszy czas. Słyszeliśmy od trenera różnicę czasową, że traciliśmy sekundy.  Ale na ostatniej rundzie udało nam się odrobić straty i o ułamek sekundy wyrwać brązowy medal! –  mówił po rywalizacji Marcin Polak.
Polacy do finału B weszli po eliminacjach, w których uzyskali trzeci czas, ustępując Holendrom, późniejszym złotym medalistom i Brytyjczykom.
Złoty medal w tej rywalizacji zdobyli Tristan Bangma i Patrick Bos, a srebrny Stephen Bate z Adamem Duggleby.
Srebrny medal w szabli kat. B wywalczył po emocjonującym turnieju Adrian Castro. Pobił on tym samym swoje osiągnięcie z Igrzysk w Rio de Janeiro, gdzie zdobył brązowy medal. W finałowej walce, której losy zmieniały się i odwracały kilkukrotnie, przegrał ostatecznie z Chińczykiem Yanke Fengiem 11-15.

Źródło: PKPar