Wrocław: W piątek otwarcie niezwykłego ogrodu sensorycznego dla niewidomych dzieci

W najbliższy piątek, 25 września o godzinie 11.00 otworzymy we Wrocławiu niezwykły OGRÓD „Alicja w Krainie Zmysłów” dla niewidomych dzieci z całego Dolnego Śląska. Ogród powstanie na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej 16. Serdecznie zapraszamy na wielką inaugurację, podczas której niewidome maluchy po raz pierwszy poznają miejsce, w którym nauczą się sprawnie i bezpiecznie poruszać w świecie.
Ten wyjątkowy ogród sensoryczny jest podzielony na części odpowiadające PIĘCIU ZMYSŁOM – słuchu, wzroku, zapachu i smaku oraz dotyku.

Dotyk

Niewidome dzieci będą tam mogły stopami wyczuć miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki oraz leśną korę. Główna ścieżka będzie zbudowana ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi niewidomych. Dzięki temu dzieciaki nauczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać laską teren, jak przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Po prostu – jak być BEZPIECZNYM i NIEZALEŻNYM.

Słuch

Jedną z największych atrakcji ogrodu będą plenerowe instrumenty muzyczne – ogromne bębny i piszczałki, dzięki którym niewidome dzieci będą mogły obcować z wibrującymi dźwiękami. Na samo otwarcie zaprosiliśmy muzyków ze School of Rhythms pod wodzą Piotra Gospodarczyka, który razem z niewidomymi dziećmi zagra wspaniały koncert na bębnach i bum-bum rurkach.

Zapach, wzrok i smak

W ogrodzie została też zaaranżowana strefa wzroku zapachu i smaku. Intensywna woń kwiatów, lawendy, smak zerwanych prosto z krzaczka poziomek i malin, delikatna faktura i fantazyjne kształty liści drzew i krzewów posadzonych w ogrodzie – to tylko drobna zapowiedź wrażeń oddziałujących na zmysły, z którymi będą mogły się zetknąć niewidome dzieci. Te, które mają bardzo słaby wzrok będą z kolei mogły cieszyć się intensywnymi barwami kwiatów i krzewów, które zostały posadzone w tym miejscu.
Dzięki projektowi „Alicja w Krainie Zmysłów” niewidome dzieci będą mogły prawdziwiej doświadczyć otaczającego je świata. Wierzymy, że będzie to dla nich swoisty poligon doświadczalny i miejsce, w którym będą się nie tylko uczyć, ale i doskonale bawić. Od piątku niewidome dzieciaki będą się nim mogły cieszyć na co dzień. To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. Budowa ogrodu kosztowała ponad 250 tysięcy złotych.


 

Źródło: mat. pras.