Zapłonął znicz olimpijski w Tokio

Joanna Mendak, trzykrotna złota medalistka paraolimpijska w pływaniu wraz z Maciejem Lepiato, dwukrotnym złotym medalistą w skoku wzwyż poprowadzili reprezentację Polski jako chorążowie podczas Ceremonii Otwarcia igrzysk paraolimpijskich na Stadionie Narodowym w Tokio.
Polska ekipa była jedną ze 162 delegacji jakie zaprezentowały się na –pozbawionym niestety kibiców z powodu pandemicznym obostrzeń stadionie. Międzynarodowemu Komitetowi Paraolimpijskiemu nie udało się więc pobić rekordu z Londynu 2012, gdzie wystartowały 164 ekipy. Ale już pod względem liczby uczestników – 4403 zawodników (w tym rekordowe 1853 kobiet i 254 zawodników z Japonii) czynią Tokyo 2022 największymi Igrzyskami Paraolimpijskimi w historii. Wśród krajów, które debiutują na igrzyskach znalazły się Bhutan, Grenada, Malediwy, Paragwaj oraz St Vincent i Grenadiny.
Zanim Cesarz Japonii Naruhito ogłosił XIV Igrzyska Paraolimpijskie za otwarte, widzów na stadionie, zmoczonych lekkim deszczem wzruszyła część artystyczna, nazwana PARAdą. A zwłaszcza opowieść o Samolociku Z Jednym Skrzydłem i spełnionym marzeniu o lataniu, którego zagrał wybitny japoński aktor, Wago Yui.
– Nie mogę uwierzyć, że wreszcie tu jesteśmy i zaczynamy. Do samego końca było tyle wątpliwości czy zawody przeniesione już raz o rok da się rozegrać. Wielu zwątpiło i uważało, że to niemożliwe. Ale dzięki olbrzymiemu wysiłkowi wielu wspaniałych ludzi najbardziej odmieniające świat wydarzenie sportowe wreszcie może się zacząć – powiedział podczas inauguracyjnego przemówienia szef ruchu paraolimpijskiego, Andrew Parsons. I dziękował za życzliwość i zaufanie rządowi Japonii oraz Gubernatorowi Tokio. – Z głębi serca chciałbym zawołać do całego japońskiego społeczeństwa: „Arigato Japan! Arigato, Tokyo! (dziękuję Japonio, dziękuję Tokio).
Znicz olimpijski odpaliły trzy gwiazdy japońskiego sportu paraolimpijskiego: Yui Kamiji (tenis na wózkach), Shunsuke Uchida (boccia) i Karin Morisaki (podnoszenie ciężarów).
Olbrzymią owację podczas przemarszu dostał Afgański pływak, Abbas Karimi, który będzie w Tokio reprezentował Reprezentację Uchodźców, obecną tu podobnie jak podczas igrzysk olimpijskich. Ponieważ zabrakło reszty afgańskich zawodników, którzy po zdobyciu władzy przez Talibów nie zdołali wydostać się z kraju, w geście solidarności Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski postanowił, że flagę Afganistanu poniesie wolontariusz.
Od środy rozpoczyna się rywalizacja w 22 dyscyplinach. Po raz pierwszy w historii igrzysk paraolimpijskich odbędą się zmagania w badmintonie oraz taekwondo. Polska wysyła do Japonii 89 sportowców – 56 mężczyzn i 33 kobiety. Polacy wystartują w 12 dyscyplinach. Najwięcej z nich w paralekkoatletyce – 34 osoby.
XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio potrwają do 5 września.
Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest PKN Orlen.
Patronat medialny: TVP Sport, Polskie Radio.


 

Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych