Spacer olimpijski z audiodeskrypcją

Termin i miejsce wydarzenia:
08.08.2021 (niedziela), godz. 11:00
Stadion Olimpijski we Wrocławiu
aleja Ignacego Jana Paderewskiego 35
51-612 Wrocław
Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
e-mail: kontakt@fundacjakatarynka.pl
Tel./SMS: 507-507-129


 

W tym roku Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie rozegrane zostaną w Tokio na przełomie lipca i sierpnia, a niedawno zapowiedziano także, że Letnie Igrzyska Olimpijskie Osób Niesłyszących odbędą się w przyszłym roku w Brazylii.
To doskonała okazja by poznać historię wyjątkowego zabytku na mapie Wrocławia – kompleksu obiektów sportowych na Zalesiu. To jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie zachowany modernistyczny zespół obiektów sportowych o znaczeniu turniejowym, nadal niemal w całości używany, choć ma prawie 100 lat! Jego centralnym punktem jest Stadion Olimpijski, który mimo że nigdy nie był obiektem olimpijskim, z igrzyskami olimpijskimi łączy go bardzo wiele, nie tylko nazwa. Sam stadion był medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich, a na jego murawie wychowały się kolejne pokolenia olimpijczyków.
Spacer będzie też okazją by poznać ich historię, dziś zupełnie zapomniane, a przecież wrocławianie obecni są na olimpiadzie od 1900 roku, a na paraolimpiadzie od 1972 roku.
Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia opowie, który wrocławianin zdobył pierwszy złoty medal olimpijski, jak pewna wrocławianka pomogła wypromować znaną sportową markę odzieży, kim był Ludwig Guttmann i czemu powinien mieć pomnik we Wrocławiu, ile razy na podium stanęły kobiety, jak zakończył się legendarny mecz Polska – Niemcy z 1935 roku i dlaczego w tym roku wszyscy kibicujemy wioślarzowi Jakubowi Tokarzowi. Na pewno nie zabraknie ciekawych wrocławskich historii ze sportem i olimpiadą w tle.