Niemcy: Naukowcy wyhodowali w laboratorium minimózgi z zalążkami ludzkiego oka

Grupa naukowców ze szpitala w Niemczech ujawniła niedawno, że była w stanie wyhodować minimózgi z własnymi zestawami oczu w warunkach laboratoryjnych. Komórki macierzyste w naczyniach zamieniły się w maleńkie mózgi. Zaprojektowana wokół ludzkiego mózgu, struktura opracowała dwa kielichy optyczne, podobne do tego, jak rozwijają się oczy u ludzkiego potomstwa. Odkrycia opublikowano 17 sierpnia w czasopiśmie medycznym Cell Stem Cell.
Naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego w Dusseldorfie stworzyli wcześniej również małe bijące serca, a także minimózgi zdolne wytwarzać fale mózgowe podobne do tych, które są wytwarzane w mózgu wcześniaka.
Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC) powstają z materiału pobranego od dorosłych ludzi, który po poddaniu go inżynierii wstecznej wraca do stanu, w którym komórki mają potencjał do różnicowania się w wiele różnych typów tkanek. Komórki iPSC mogą być też wykorzystywane do tworzenia organoidów – maleńkich wersji różnych narządów, które zachowują kluczowe cechy anatomiczne pełnowymiarowych organów. Takie trójwymiarowe modele są nieocenioną pomocą w badaniach, w których użycie żywych mózgów jest niemożliwe lub nieetyczne.
Naukowcy wyhodowali łącznie 314 minimózgów, z których 72% opracowało kielichy optyczne. Jednak te minimózgi pozbawione są myśli, emocji i świadomości, gdyż hodowane były w warunkach laboratoryjnych, czego nie wytrzymałby prawdziwy żywy ludzki mózg.
Powodem uprawy minimózgów w warunkach laboratoryjnych jest to, że te organoidy mogą być przydatne do badania rozwoju ludzkiego mózgu i powiązanych chorób. Nowe miniorganoidy mózgowe z miseczkami optycznymi mogą zostać wykorzystane przez naukowców do badania interakcji mózg-oko podczas rozwoju zarodka. Co więcej, mogą być wykorzystywane do badania zaburzeń siatkówki, a być może nawet do tworzenia spersonalizowanych typów komórek siatkówki do terapii. W niedalekiej przyszłości minimózgi mogą uratować tysiące cierpiących na dolegliwości oczu.


 

Źródło: News18.com