Pleszew: Kompleksowa likwidacja barier

Pleszew pionierem w podejściu do likwidacji barier architektonicznych. Chodzi o dostosowywanie miasta do oczekiwań osób niepełnosprawnych, seniorów i rodziców z małymi dziećmi. Profesjonalne mapowanie potrzeb tych grup poprzedzone zostało specjalnymi spacerami po mieście. Coraz więcej decyzji oddaje się tam w ręce mieszkańców.
Od kilku lat Pleszew przechodzi szereg zmian w jakości życia w mieście i całej  gminie. Bardzo  intensywnie rozwijane jest budownictwo mieszkaniowe. Dzięki wprowadzeniu szeregu działań prewencyjnych i dopłat do zmiany sposobu ogrzewania, nastąpił znaczący skok jakości powietrza. Intensywnie tworzone są nowe tereny zielone (m.in. posadzono ponad 1000 dużych drzew).
Wprowadza się programy adresowane do seniorów, młodzieży. Rozkwit przeżywa życie kulturalne. Modernizowana jest baza oświatowa, powstają nowe obiekty sportowe, ścieżki rowerowe, miejsca rekreacji.  Miarą sukcesów są także liczne laury zdobywane przez samorząd w ogólnopolskich konkursach.
Co ciekawe, wszystkie większe innowacje oparte są na fachowych badaniach i ekspertyzach, ponieważ (zdaniem Burmistrza Arkadiusza Ptaka), kierowanie się wyłącznie intuicją jest niewystarczające i może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Drugie ogniwo stanowią powszechne i otwarte konsultacje społeczne.  Zgodnie z wizją władz samorządowych, Pleszew i przyległe miejscowości mają być miejscem kompaktowym i wygodnym do życia nie tylko dla obecnych mieszkańców, ale i przyciągnąć nowych. Realizowany jest m.in. program Smart Pleszew w ramach którego powstają projekty, analizy, innowacje.
Najnowszym działaniem jest mapowanie potrzeb osób niepełnosprawnych oraz innych grup mieszkańców w kierunku likwidacji barier architektonicznych.  W tym zakresie samorząd podjął współpracę z profesjonalną firmą specjalizującą się w badaniu opinii społecznej.
Zorganizowano spacery diagnostyczne po mieście z udziałem różnych grup: seniorów, niepełnosprawnych, kobiet z małymi dziećmi. W efekcie powstało ponad 50 spostrzeżeń, które zostały skatalogowane. Przedstawiono je podczas konsultacji społecznych zorganizowanych w Zajezdni Kultury oraz online. –  Część przeszkód wynika po prostu z braku wyobraźni i jest banalnie prosta do usunięcia. Większe bariery zamierzamy likwidować szybko i systematycznie.  Utrudnienia, które dotyczą obiektów prywatnych lub innych instytucji publicznych również zostały zinwentaryzowane, a informacje przekazane właścicielom.  – tłumaczy Arkadiusz Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.
Owoc spacerów to również unikalne propozycje ułatwień i udogodnień.  –  Tak świetne efekty są możliwe dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu mieszkańców, stowarzyszeń. Bez ich udziału w projekcie i późniejszych konsultacjach, nie byłoby możliwe powstanie tak kompleksowej diagnozy – mówi Izabela Świątek, Zastępca Burmistrza.  Jak dodaje, od trzech lat decyzje dotyczące dużych inwestycji i nowych rozwiązań w Pleszewie i całej gminie oddawane są zawsze pod ocenę i korektę pleszewian. – Mamy swoją wizję demokracji lokalnej, nie uznajemy rządzenia zza biurka. Gdy budowaliśmy skatepark, decydujący głos dotyczący kształtu i wyposażenia miała młodzież. Planując nowe baseny zewnętrzne, nasze propozycje również daliśmy pod osąd mieszkańców. Te przykłady można mnożyć – dodaje I. Swiątek.


 

Źródło: Samorzad.pap.pl