Najważniejszym zadaniem ekonomii społecznej jest przywracanie osób zagrożonych wykluczeniem do aktywności zawodowych oraz do życia społecznego. Ruch spółdzielczy, organizacje pozarządowe, centra integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej – to tylko niektóre typy podmiotów ekonomii społecznej. Gdy działają rynkowo, zatrudniając osoby w trudnej sytuacji życiowej, stają się przedsiębiorstwami społecznymi, które odgrywają ważną rolę w tworzeniu miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz ludzi na „życiowym zakręcie”.
Obok zatrudniania osób znajdujących się w trudnej sytuacji, innym równie ważnym ich zadaniem jest świadczenie usług społecznych, z których korzystają mieszkańcy, np. prowadzenie żłobków, przedszkoli, opieka nad seniorami.
Kochają swoją pracę, bo dzięki niej spotykają się z ludźmi i czują się potrzebni, mają swoje pasje i marzenia, których nie mogliby realizować, gdyby nie zarobione pieniądze – tacy są bohaterowie sierpniowej kampanii „poMOCne Fundusze Europejskie”. To podopieczni czterech z blisko 9 tysięcy małopolskich podmiotów ekonomii społecznej, które, na co dzień wspierają osoby z niepełnosprawnościami w odnalezieniu się na rynku pracy.
Sukces Ekonomii Społecznej tkwi w zaangażowaniu ludzi, którzy potrafią swoim podopiecznym przywrócić wiarę w siebie i własne możliwości. Pomysłowość, determinacja oraz wsparcie z funduszy UE pozwoliły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy wielu osobom z niepełnosprawnościami. Wspieramy takie inicjatywy, bo jestem przekonany, że aktywność zawodowa jest istotnym elementem integracji społecznej
– mówi marszałek Witold Kozłowski.
Bohaterami sierpniowej kampani „PoMOCne Fundusze Europejskie” są osoby z zespołem Downa, które na codzień dzięki inicjatywie przedsiębiorstwa Społeczna 21 pracują w krakowskim Food Tracku.
Kolejne miejsca, które powstały dzięki Funduszom Europejskim, to trzy sklepy charytatywne w Krakowie. Są one tworzone po to, aby pomagać potrzebującym. Większą część zespołu stanowią osoby, którym ze względu na niepełnosprawność trudno było znaleźć pracę na otwartym rynku.
Z kolei w Chrzanowie powstało miejsce, gdzie czas spędza się przy najlepszej herbacie z cudowną szarlotką, słuchając ciekawych koncertów czy biorąc udział w wyjątkowych warsztatach. Klubokawiarnia „Ambasada Kreatywności” prowadzona przez Stowarzyszenie „Cześć” to przedsiębiorstwo społeczne, które powstało dzięki wsparciu środków unijnych w ramach dotacji na utworzenie przedsiębiorstwa społecznego i nowych miejsc pracy z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Pan Paweł przez 25 lat był kierowcą. Stracił obie nogi wskutek miażdżycy. Przykuty do wózka nie poddał się. Został nurkiem, uczy innych i każdego dnia udowadnia, że życie na wózku inwalidzkim nie musi oznaczać końca świata, pozwala na realizowanie pasji, a nawet pomaganie innym. Pan Paweł jest założycielem i prezesem fundacji „Przeżyj to Sam”. Dzięki Funduszom Europejskim może realizować marzenia i dzielić się nimi z innymi.
Źródło: Funduszeeuropejskie.gov.pl