USA: Powstały pierwsze na świecie okulary ochronne dla daltonistów

Ślepota barw – zwana też zaburzeniem rozpoznawania barw (często ogólnie nazywana daltonizmem), u ludzi jest niezdolnością do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby. Ślepota barw jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X. Z tego też powodu znacznie częściej dotyczy mężczyzn (ok. 8%) niż kobiet (ok. 0,5%).
Osobom cierpiącym na ślepotę barw z pomocą przychodzi firma Enchroma, inc. z Berkeley w Kalifornii, która 12 lipca ogłosiła, że opracowała pierwsze na świecie okulary ochronne mające pomóc w prawidłowej identyfikacji kolorów.

„Osoby z wadami widzenia kolorów mogą mieć trudności ze zrozumieniem kolorowych informacji w pracy, co może prowadzić do frustracji, utraty wydajności i potencjalnych problemów z bezpieczeństwem” — powiedział Erik Ritchie, dyrektor generalny EnChroma. „Okulary ochronne EnChroma umożliwiają daltonistom lepsze widzenie jaskrawo kolorowych znaków ostrzegawczych i etykiet, jednocześnie zmniejszając codzienne trudności, jakie napotykają w dziedzinach, od projektowania krajobrazu i budownictwa po nauki biologiczne i zaawansowaną produkcję”.

„Przeprowadzanie konserwacji przemysłowej wiąże się z zagrożeniami dla oczu przez cały dzień, a okulary ochronne EnChroma chronią oczy, zapewniając jednocześnie lepsze widzenie kolorów podczas pracy w pomieszczeniach i na zewnątrz” – powiedział Kyle Scholz z Korpusu Inżynierów Armii Stanów Zjednoczonych w Mount Sterling w stanie Ohio. „Okulary są również bardzo wygodne, co jest koniecznością w okularach ochronnych, a także dobrze wyglądają”.

Wszystkie oprawki i soczewki EnChroma spełniają zalecane normy odporności na uderzenia ANSI Z87.1, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń związanych z uderzeniem i chronić przed promieniowaniem UV, kurzem, brudem i rozpryskami. Okulary są przeznaczone dla większości typów ślepoty czerwono-zielonych kolorów i są dostępne na stronie enchroma.com oraz u wybranych autoryzowanych sprzedawców EnChroma na całym świecie. Okulary ochronne bez recepty kosztują od 309 do 349 dolarów, a okulary korekcyjne kosztują nieco więcej.

 

Źródło: Enchroma, inc. / Press Releases