Fundacja Kultury bez Barier organizuje edukacyjne spacery po Warszawie

W wakacje kontynuowany będzie cykl spacerów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, którego inicjatorem jest Fundacja Kultury bez Barier. W lipcu odbędą się dwa spotkania, z czego najbliższe już w ten weekend. W sobotę w warszawskiej Królikarni osoby słabosłyszące będą mogły wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem tłumaczonej na polski język migowy. Tydzień później, w tym samym miejscu, zaplanowano spacer z audiodeskrypcją dla osób niewidomych. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Szczegóły i harmonogram kolejnych spotkań poniżej.
W ramach cyklu dostępnych spacerów zaplanowano wycieczki z przewodnikiem po najciekawszych miejscach w Warszawie. W wydarzeniach będą mogły wziąć osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dla niewidomych uczestników Fundacja Kultury bez Barier zapewni audiodeskrypcję trasy, a osoby słabosłyszące będą mogły skorzystać z tłumaczenia na polski język migowy oraz – zgłaszając wcześniej taką potrzebę – z systemu FM z naszyjnymi pętlami indukcyjnymi. Co więcej – każda z zaplanowanych tras jest dostosowana do osób poruszających się na wózku.
„Spacery dostępne dla osób z niepełnosprawnościami to wydarzenie obok którego Warszawiacy nie powinni przejść obojętnie. Fakt, że może wziąć w nich udział każdy to ogromna wartość – w końcu kultura nie zna ograniczeń! Tego typu wycieczki to również świetna szansa na poznanie nowych osób czy po prostu możliwość aktywnego spędzenia czasu” – zachęca Michalina Adamska z Fundacji Kultury bez Barier.

Lipcowe weekendy w Królikarni

Mokotów to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Warszawy. Nic w tym dziwnego – piękne krajobrazy, parkowa zieleń i niezwykłej klasy zabytki łączą się tutaj ze współczesną, nowoczesną zabudową. W lipcu, podczas wycieczek w towarzystwie przewodnika – Marcina Strachoty z biura Skarby Warszawy, zwiedzający będą mogli zapoznać się bliżej z urokami tej części stolicy. Spotkania organizowane przez Fundację Kultury bez Barier to nie tylko świetny sposób aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. To również olbrzymia dawka edukacji. Podczas spaceru, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in.: skąd wzięła się nazwa Królikarnia, jaką rzeźbę Dunikowski stworzył dla fryzjera oraz co wspólnego ma kuchnia z grobowcem. Uczestnicy znajdą też odpowiedzi na pytania o skocznię narciarską na Mokotowie, a także jakie były losy Królikarni w trakcie II wojny światowej.
Najbliższy spacer po Królikarni wraz z tłumaczeniem na PJM odbędzie się już w najbliższą sobotę (24 lipca) o godz. 10:00. Przewidywany czas wycieczki to dwie godziny. Miejscem zbiórki jest wejście do Parku Królikarnia, ul. Puławska 113a (przy skrzyżowaniu z ul. Woronicza). Królikarnia zapewnia miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Spacer jest bezpłatny. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz na stronie: https://forms.gle/2w2KWDvD8TgN5g2Y7. Zapisy obowiązują do 23 lipca.

Harmonogram przyszłych dostępnych spacerów

24 lipca
Spacer po Królikarni z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
31 lipca
Spacer po Królikarni z audiodeskrypcją
7 sierpnia
Spacer „Praskie murale” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
14 sierpnia
Spacer „Praskie murale” z audiodeskrypcją
21 sierpnia
Spacer po Parku Skaryszewskim z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
28 sierpnia
Spacer po Parku Skaryszewskim z audiodeskrypcją
Więcej informacji nt. dostępnych spacerów uzyskać można pod adresem mailowym: rezerwacje@kulturabezbarier.org. Organizatorem spacerów jest Fundacja Kultury bez Barier, od lat działająca na rzecz dostępności miejsc użytku publicznego dla osób z niepełnosprawnościami.


 

Źródło: inf. pras.