Lublin: Dobrze widzieć – program profilaktyki krótkowzroczności u uczniów z edukacji wczesnoszkolnej

2 lipca Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawili założenia programu profilaktyki krótkowzroczności u uczniów z edukacji wczesnoszkolnej. W konferencji uczestniczyli także Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska oraz Prorektor ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak.

– Jeszcze raz dziękuję Ministrowi Zdrowia, ale też uniwersytetowi, że będzie taki nowoczesny program do badania dzieci

– powiedział minister Przemysław Czarnek. Podkreślił, że już od jesieni będzie go realizował Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

– Dziś możemy oznajmić, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie, pan prof. Robert Rejdak i jego współpracownicy najpierw w województwie lubelskim, a docelowo w całej Polsce, będą badać wzrok dzieci, po to, by leczyć krótkowzroczność, która staje się epidemią. I po to, by stworzyć zalecenia takiego funkcjonowania ze sprzętem informatycznym, które będzie najmniej  szkodliwe dla uczniów. To niezwykle ważne dla uczniów

– dodał szef resortu edukacji i nauki.
Minister Przemysław Czarnek przypomniał, że program badania krótkowzroczności w szkołach jest jednym z czterech programów zapowiadanych przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Na początku marca, wspólnie ze specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego, przedstawiono szczegóły programu aktywnego powrotu uczniów do szkół po pandemii – „WF z AWF”. Następnie ogłoszony został program zajęć wspomagających dla uczniów. Samorządy już wnioskują o środki na zajęcia w szkołach. Powstał również Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniów i nauczycieli.
Badania związane z profilaktyką krótkowzroczności u dzieci wczesnoszkolnych z inicjatywy Ministra Edukacji Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego zrealizuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Zespół ekspertów z uczelni pod kierownictwem prof. dr. hab. Roberta Rejdaka przeprowadzi badania przesiewowe oraz działania edukacyjne w wybranych szkołach. Program będzie realizowany w IV kwartale br. Jego koszt w tym roku to 1,1 mln zł.

Problem krótkowzroczności wśród uczniów

Krótkowzroczność to istotny problem zdrowotny, który dotyka coraz młodszych uczniów i postępuje najbardziej w wieku szkolnym. Jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób okulistycznych. U dzieci, które spędzają większość dnia w zamkniętych pomieszczeniach przed ekranem komputera lub telewizora, krótkowzroczność występuje zdecydowanie częściej.
Okres pandemii, w którym uczniowie większość roku szkolnego spędzili w domu na nauczaniu zdalnym, może nasilić występowanie krótkowzroczności. Brakuje informacji o liczbie dzieci z tą wadą wzroku w Polsce. Jest ona często rozpoznawana przypadkowo i dość późno. Badania przesiewowe pozwolą na zidentyfikowanie grupy dzieci, która mogłaby być skutecznie leczona.

Cel wstępnego programu badań

W ramach programu zostaną przeprowadzone nieinwazyjne badania okulistyczne, m.in. ocena obrazu oka na podstawie zdjęć cyfrowych. Ich wyniki będą przetwarzane z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Pozwoli to kompleksowo analizować dane medyczne i szybko ustalić ewentualne ryzyko występowania zmian patologicznych. U uczniów ze stwierdzoną wadą zostanie wdrożone leczenie okulistyczne. Dzięki programowi zostaną uzyskane szczegółowe informacje o występowaniu krótkowzroczności i innych wad wzroku.

Kogo obejmie program?

Badania przesiewowe będą przeprowadzane w reżimie sanitarnym, w grupie 900 dzieci z klas I-III z lubelskich szkół, tj. 300 uczniów z Lublina, 300 z gminy miejskiej, 300 z gminy wiejskiej z obszaru woj. lubelskiego. Zbadanych zostanie również 60 nauczycieli oraz 450 rodziców dzieci objętych tym programem.
Zespół badawczy zaprosi wybrane szkoły do programu. Dyrektor placówki otrzyma informacje o warunkach programu i zasadach przeprowadzania badań, które po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, będą prowadzone na terenie szkoły w przystosowanym do tego celu pomieszczeniu. W przypadku zdiagnozowania wady lub innych zaburzeń wzroku rodzice otrzymają informację o konieczności zgłoszenia się do poradni okulistycznej.


 

Źródło: MEiN